W czasie upału zadbaj o pracowników

opublikowano: 24-07-2018, 22:00

Pracodawca jest obowiązany chronić życie i zdrowie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania obowiązków zawodowych, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki — przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Pracodawca jest obowiązany chronić życie i zdrowie pracowników przez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania obowiązków zawodowych, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki — przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

I wskazuje, że prawo to obejmuje również działania łagodzące skutki upałów. Należy do nich m.in. zapewnienie zatrudnionym zimnych napojów, gdy temperatura ich otoczenia na otwartej przestrzeni przekracza 25 stopni C, a w pomieszczeniach zamkniętych, np. biurze — 28 stopni C. Mają one być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej i w ilości zaspakajającej potrzeby zatrudnionych. Inspekcja zaznacza, że niezgodne z przepisami jest np. wypłacanie pracownikom w zamian ekwiwalentu pieniężnego.

Ponadto pracodawca, w zależności od swoich możliwości, powinien poprawiać komfort pracy poprzez obniżanie temperatury na stanowiskach pracy. Może w tym celu stosować rolety, wentylatory czy odgrzybione i oczyszczone klimatyzatory — aby nie stanowiły dodatkowych źródeł zagrożeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu