W długim terminie euro jest trupem

MD,CNBC.COM
opublikowano: 18-03-2010, 00:00

Jest mało prawdopodobne,

Jest mało prawdopodobne,

że euro nadal będzie

istniało w perspektywie

15-20 lat — twierdzi

inwestor Jim Rogers.

Jim Rogers to jedna z najbardziej znanych osobowości amerykańskiego rynku kapitałowego. Niegdyś współpracował z George Sorosem, był też współzałożycielem. Quantum Fund. Rogers na początku kryzysu ostro krytykował politykę Fed.

— Euro prawdopodobnie padnie w kolejnych 15-20 latach. Nie zrozumcie mnie źle, ja posiadam euro. Mieliśmy w historii unie monetarne, one nie przetrwały, i ta także nie przetrwa — powiedział Jim Rogers telewizji CNBC.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej uzgodnili niedawno, że Grecja otrzyma pomoc finansową kiedy będzie jej potrzebować.

— Jeśli euroland pomoże Grekom to osłabi fundamenty euro. Pozwoliłbym Grecji zbankrutować. Wtedy wszyscy by powiedzieli, że euro to poważna waluta — proponuje Rogers.

Inwestor nie ma także dobrych wiadomości dla Brytyjczyków. Jego zdaniem  funt ucierpi przez gigantyczne zadłużenie Wielkiej Brytanii i olbrzymi deficyt handlowy. Zastrzegł, że nie posiada funtów. Zwrócił uwagę, że dwa źródła powodzenia Wielkiej Brytanii, ropa z Morza Północnego i londyńskie City jako centrum światowych finansów, tracą na znaczeniu. Nie ma nic na horyzoncie, co by je zastąpiło.

— Większość zachodnich walut, większość walut gdziekolwiek, jest bardzo podejrzana — powiedział.

Jim Rogers uważa, że chińska waluta może zastąpić inne, dotychczas najważniejsze w perspektywie 20 lat, ale absurdem jest oczekiwać, że stanie się to wkrótce, gdy wciąż jest to waluta kontrolowana przez rząd.

— Są dwie bańki speku- lacyjne na świecie. Jedna to papiery skarbowe USA, druga rynek nieruchomości w miastach i w nadbrzeżnych regionach Chin — powiedział.

Rogers podtrzymał swoją prognozę, że cena uncji  złota osiągnie 2000 USD w perspektywie 10 lat przez spadek wartości walut.

— Złoto będzie drożało o 6-7 proc. rocznie przez kolejne 10 lat — twierdzi słynny inwestor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD,CNBC.COM

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W długim terminie euro jest trupem