W Europie dominował pesymizm

MD
16-02-2009, 19:28

Na europejskich giełdach nie było w  poniedziałek wielu chętnych do kupowania akcji. To przede wszystkim skutek przerwy świątecznej na rynkach amerykańskich i bezowocnego spotkania Grupy G-7, zakończonego w weekend.

Do pogorszenia nastrojów europejskich inwestorów przyczyniła się wiadomość o rekordowym i wyższym niż oczekiwano spadku PKB Japonii w minionym kwartale. Główne indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie notowały cały dzień spadek wartości. Paneuropejski DJ Stoxx 600 spadł czwarty raz z pięciu ostatnich sesji. W poniedziałek stracił 1,4 proc., a od początku roku już prawie 8 proc. Znów mocno taniały banki. W Londynie kolejną przecenę zaliczył Lloyds Banking Group mimo iż rząd wyraźnie zaprzeczył pogłoskom o planach jego nacjonalizacji. Taniały także Santander, Credit Suisse i Deutsche Bank. W grupie przecenionych spółek znalazł się CRH. Przecenę akcji drugiego na świecie producenta i dystrybutora materiałów budowlanych spowodowały doniesienia prasy, jakoby planował emisję akcji wartości 1 mld EUR. O niechęci do inwestowania w akcje świadczy wzrost popytu na obligacje skarbowe. W poniedziałek rentowność dwuletnich niemieckich papierów skarbowych spadła do 1,25 proc. Tak niska nie była od co najmniej 1990 roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Europie dominował pesymizm