W Europie największe spadki od 2002 roku

28-02-2007, 19:38

Na europejskich giełdach drugi dzień wyprzedaży. W  Paryżu główny indeks spadł o 1,3 proc., we Frankfurcie o 1,5 proc., a w Londynie o 1,8 proc. Paneuropejski DJ Stoxx 600 stracił 1,5 proc. We wtorek i środę jego wartość spadła o łącznie 4,5 proc. To jego największa dwudniowa strata od 2002 roku.

Spadła wartość wszystkich 18 indeksów branżowych. Najmocniej, o 2,5 proc. spadł indeks spółek naftowych. Niewiele mniej, o 2,25 proc. spadł wskaźnik spółek surowcowych. To dużo, ale wyraźnie mniej niż dzień wcześniej, kiedy stracił aż 5,5 proc. wartości. Metale nadal mocno tanieją, miedź już trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy obawiają się spowolnienia gospodarczego w USA i w Chinach, co znajdzie odbicie w mniejszym popycie na metale przemysłowe. Najmniejsze spadki, o ok. 0,5 proc., zanotowały w środę indeksy spółek ochrony zdrowia i branży turystyczno-wypoczynkowej.

Kilka europejskich blue chipów drożało mimo fatalnych nastrojów na rynkach. O prawie 3 proc. zdrożały akcje Volkswagena. Należące do niego Audi prognozuje rekordowe wyniki w 2007 roku. O 4,1 proc. wzrósł kurs Carrefour. Inwestorzy rzucili się na akcje największej w Europie i drugiej na świecie sieci supermarketów po pojawieniu się pogłoski, że szef spółki Luc Vandevelde planuje transakcję lewarowanego wykupu firmy.
MD

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Europie największe spadki od 2002 roku