W Europie trwa paniczna wyprzedaż akcji

Przemek Barankiewicz
21-09-2001, 11:28

Trwa dramatyczna wyprzedaż akcji na giełdach europejskich. Główne indeksy zdołały ustabilizować się na poziomie 4-5 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy sprzedają akcje nie patrząc na sektor i fundamenty. Z nadchodzącą recesją wszyscy zdołali już się pogodzić, ale górę bierze obawa przed konfliktem na Środkowym Wschodzie.

Spadają kursy ubezpieczycieli. We Frankfurcie indeks DAX ciągną w dół papiery Allianz, który wypłaci 1 mld EUR w związku z zamachami na USA. Spadki nie omijają także reasekuratorów. Munich Re podwoił szacunek odszkodowań związanych z wypadkami w USA do 2,1 mld EUR. Ostro w dół idzie także wycena Swiss Re i francuskiej AXA.

Po kilkunastoprocentowych spadkach linii lotniczych w czwartek, ich udziałowcy nadal tracą. Lufthansa obiecała, że zrobi wszystko, by uniknąć straty operacyjnej w tym roku.

Trzecią sesję z rzędu tracą akcje spółek paliwowych. Wyniki finansowe BP, Total Fina Elf czy Shella z pewnością ucierpią z powodu spowolnienia gospodarczego, spadku podróży lotniczych i mniejszej ceny surowców.

Inwestorzy obawiają się także o losy sektora bankowego. Część z nich będzie musiała utworzyć spore rezerwy na należności od stojącej w trudnej sytuacji spółek. Ostro zniżkują notowania m.in. Barcleys, Societe Generale i Commerzbanku.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Europie trwa paniczna wyprzedaż akcji