W Europie znów rośnie sprzedaż aut

opublikowano: 16-09-2022, 08:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski rynek nowych aut rósł w sierpniu po raz pierwszy od 13 miesięcy, donosi Bloomberg.

Liczba zarejestrowanych w ubiegłym miesiącu nowych aut wzrosła o 3,4 proc. do 748.961, podało stowarzyszenie producentów EAMA. Analitycy ostrzegają, że poprawa sytuacji może okazać się nietrwała z powodu utrzymującej się wysokiej inflacji w Europie oraz kryzysu energetycznego.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe i pogarszające się nastroje konsumentów w połączeniu z wydłużaniem cyklu wymiany aut, a także zmianą technologii mogą osłabiać popyt w 2023 roku i później – wskazała Gillian Davis z Bloomberg Intelligence.

Wśród marek, które zanotowały największą poprawę, znalazł się Mercedes-Benz z 16 proc. wzrostem rejestracji. Wśród głównych rynków największy wzrost zanotowano w Hiszpanii (9,1 proc.). We Francji zarejestrowano w sierpniu o 3,8 proc. więcej aut niż rok temu, a w Niemczech 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane