W funduszach emerytalnych wciąż ponad 50 mld zł

opublikowano: 02-06-2004, 15:34

PAP: Wartość aktywów netto w funduszach emerytalnych (OFE) wyniosła na koniec maja ponad 50,1 mld zł, co oznacza spadek w porównaniu do końca kwietnia o 0,6 proc. - wynika z opublikowanego w środę opracowania firmy Analizy Online.

Spadek wartości aktywów analitycy tłumaczą wynikami zarządzania. Średnia stopa zwrotu była w maju ujemna, co oznacza średnią stratę w wysokości 0,77 proc.

Analizy Online zwracają uwagę, że największe straty poniosły OFE, w których jednocześnie wyniki zarządzania aktywami były niekorzystne oraz liczba odchodzących członków z funduszy (w majowym transferze) była wysoka.

W maju ZUS przekazał do OFE 418,55 mln zł, czyli o 40 proc. mniej niż w kwietniu. To najgorszy miesiąc w przelewach ZUS od sierpnia 2003. Zdaniem analityków była to dodatkowa przyczyna gorszych wyników OFE w maju. Fundusze nie otrzymały również obligacji, którymi spłacany jest dług ZUS wobec OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W funduszach emerytalnych wciąż ponad 50 mld zł