W Idea Banku 379 mln zł straty. Jest plan naprawy

opublikowano: 21-09-2018, 07:12

Idea Bank zakończył półrocze ze stratą netto sięgającą 379 mln zł. Uruchomiono plan naprawy.

"Uruchomienie Planu Naprawy jest efektem przekroczenia wskaźników rentowności prognozowanych wg stanu na dzień 30 czerwca 2018 r. w związku z jednorazowym efektem ujęcia w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2018 r. rezerw i odpisów aktualizujących" - podano.

- Uważamy, że po
jednorazowym efekcie w drugim kwartale 2018 r., bank w kolejnych okresach
będzie notował zyski, tak jak dotychczas. - mówi Tobiasz Bury, prezes Idea Banku. - Działamy standardowo, zgodnie z
przyjętymi procedurami. Mamy konkretne pomysły na biznes i poparcie głównego
akcjonariusza. - podsumowuje Tobiasz Bury.
Zobacz więcej

- Uważamy, że po jednorazowym efekcie w drugim kwartale 2018 r., bank w kolejnych okresach będzie notował zyski, tak jak dotychczas. - mówi Tobiasz Bury, prezes Idea Banku. - Działamy standardowo, zgodnie z przyjętymi procedurami. Mamy konkretne pomysły na biznes i poparcie głównego akcjonariusza. - podsumowuje Tobiasz Bury. fot. Marek Wiśniewski

W sierpniu bank poinformował o dokonaniu niemal 200 mln zł odpisów aktualizujących wartość aktywów (m.in. Taxa Care i należności od jednego z funduszy), a także zawiązaniu rezerw na w sumie 128 mln zł (m.in. na reklamacje klientów GetBacku). Więcej...

Jak się okazało, konieczne było dokonanie kolejnych korekt, które dociążyły wynik jednostkowy na 63 mln zł, a skonsolidowany na 98 mln zł. oraz bezpośrednio kapitały własne kwotą 62 mln zł (jednostkowo) i 60 mln zł (skonsolidowane) Największa korekta dotyczy spisania wartości należności z tytułu wynagrodzenia za pośrednictwo w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych (umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym) - 55 mln zł.

Druga najbardziej istotna korekta to odpis na utratę wartości należności faktoringowych w spółce zależnej (26 mln zł).

Bank podjął i planuje podjąć działania w obszarze poprawy rentowności zgodnie z obowiązującym Planem Naprawy tj.: zbycie wybranych udziałów w spółkach stowarzyszonych (Idea Getin Leasing), przegląd i redukcja kosztów działania banku, stopniowa modyfikacja struktury bilansu, prowadząca do wzrostu realizowanej marży odsetkowej netto oraz reorganizacja modelu sprzedaży pozwalająca na wzrost sprzedaży produktów rozliczeniowych oraz prowizji związanych z bieżącą obsługą klientów.

Zarząd Banku zakłada, że działania naprawcze realizowane w ramach Planu Naprawy będą prowadzone do roku 2020.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy