W II kw. oszczędności wyhamowały

JKW
opublikowano: 05-09-2011, 00:00

Przez ostatnią dekadę oszczędności Polaków wzrosły czterokrotnie. W ostatnim kwartale przegrały jednak z inflacją.

Przez ostatnią dekadę oszczędności Polaków wzrosły czterokrotnie. W ostatnim kwartale przegrały jednak z inflacją.

Na koniec czerwca 2011 r. Polak posiadał przeciętnie 24,9 tys. zł oszczędności ulokowane w różnego rodzaju instrumentach finansowych — wynika z wyliczeń Analiz Online. Łącznie polskie gospodarstwa domowe w gotówce, na depozytach, w funduszach inwestycyjnych, akcjach spółek giełdowych czy obligacjach rządowych miały odłożone 950 mld zł. To dwie trzecie polskiego PKB (1415 mld zł) i trzykrotnie więcej, niż wynoszą tegoroczne wydatki budżetu państwa (313 mld zł).

Oszczędności Polaków dynamicznie pęczniały przez całą minioną dekadę. W 2000 r. łączne oszczędności wynosiły 250 mld zł, co oznacza, że statystyczny Polak miał 6,5 tys. zł. Jego oszczędności nominalnie wzrosły więc o prawie jedną czwartą.

W latach 2007-2008 oszczędności przestały rosnąć. Co prawda fundusz płac (przeciętna pensja pomnożona przez liczbę zatrudnionych) rósł w tempie sięgającym prawie 20 proc. rocznie, ale mocno spadały indeksy giełdowe, przez co wycena akcji posiadanych przez Polaków skurczyła się o około dwóch trzecich.

Ostatni kwartał nie był jednak łaskawy dla budżetów gospodarstw domowych. Statystyczny Polak odłożył 440 zł, czyli o 1,2 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. To znaczy, że inflacja zjadła nam część oszczędności.

— W II kwartale ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,5 proc. To oznacza, że Polacy się nie wzbogacili, choć sytuacja na rynku pracy była korzystna. Roczna realna — a więc po uwzględnieniu inflacji — dynamika funduszu płac wyniosła 4,4 proc. — mówi Marcin Mróz, główny ekonomista BNP Paribas Polska.

Spadały jednak wyceny jednostek funduszy inwestycyjnych, a bankowe depozyty rosły poniżej inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu