W Janowie padł rekord ceny za polskiego araba

PAP
10-08-2008, 18:26

Za 1 milion 125 tys. euro sprzedana została klacz Kwestura w niedzielę na aukcji w Janowie Podlaskim (Lubelskie) - poinformowała rzeczniczka aukcji Katarzyna Pruchniewicz.

"To najwyższa cena jaka kiedykolwiek osiągnięta została za konia na aukcji w Janowie Podlaskim" - powiedziała Pruchniewicz.

13-letnia kasztanka Kwestura, wyhodowana w stadninie w Michałowie, zdobyła wiele prestiżowych laurów na pokazach w kraju i za granicą. Jest m.in. ubiegłoroczną czempionką świata z salonu w Paryżu. Kupił ją nabywca z Bliskiego Wschodu.

Najwyższe ceny polskie araby dotychczas osiągały w latach 80-tych w czasie wielkiej światowej koniunktury na konie arabskie. W 1985 r. na aukcji w USA klacz Penicylina została sprzedana za 1,5 mln dolarów, a Diana - za 1,2 mln dolarów. W Janowie najwyższą cenę osiągnął dotąd ogier El Paso, sprzedany w 1981 r. za 1 mln dolarów, oraz ogier Bandos, który w 1983 r. osiągnął cenę 806 tys. dolarów.

Na niedzielną aukcję Pride of Poland, zorganizowaną w Janowie Lubelskim po raz 39., przeznaczonych zostało w tym roku 37 rasowych klaczy z państwowych stadnin w Janowie, Michałowie i Białce oraz z hodowli prywatnych.

Przed aukcją przyznane zostały nagrody Narodowego Pokazu Koni Arabskich. Tytuł najlepszego konia zdobyła 5-letnia gniada klacz Pianissima wyhodowana w Janowie Podlaskim.

W ubiegłym roku na janowskiej aukcji najwyżej wylicytowana została klacz Pieta, którą za 300 tys. euro kupiła Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stonesów. W sumie na ubiegłorocznej aukcji sprzedano 33 konie za prawie 2,5 miliona euro.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Janowie padł rekord ceny za polskiego araba