W maju ruszy giełda nieruchomości

opublikowano: 11-03-2019, 22:00

Powstaje platforma internetowa do inwestowania w nieruchomości oparta na mechanizmach wykorzystywanych na giełdzie

Do połowy kwietnia, a najpóźniej na początku maja 2019 r. firma DA Management chce uruchomić Prostą Giełdę, platformę internetową, na której będzie można dokonywać transakcji udziałami w nieruchomościach. Na początku dokupienia będą udziały w 50 nieruchomościach handlowych, później dojdą mieszkania, a od 2020 r. — grunty inwestycyjne.

Pomysł Prostej Giełdy narodził się, gdy sami chcieliśmy uzyskać finansowanie z
banku na nowe inwestycje pod hipoteczny zastaw nieruchomości — mówi Mirosław
Januszewski, pomysłodawca giełdy i prezes DA Management.
Zobacz więcej

KAPITAŁ:

Pomysł Prostej Giełdy narodził się, gdy sami chcieliśmy uzyskać finansowanie z banku na nowe inwestycje pod hipoteczny zastaw nieruchomości — mówi Mirosław Januszewski, pomysłodawca giełdy i prezes DA Management. Fot. Marek Wiśniewski

Z dywidendą

Mechanizm ma przypominać giełdę. Dla właściciela nieruchomości Prosta Giełda będzie alternatywnym do kredytu bankowego sposobem pozyskania kapitału, dla inwestorów — okazją do uzyskania zwrotu z inwestycji. Według twórców platformy, mniejsze ryzyko niż na zwykłej giełdzie ma zapewnić hipoteka na nieruchomości — 30 proc. nieruchomości wystawianej na Prostej Giełdzie jest zabezpieczeniem na wypadek, gdyby właściciel nie wywiązywał się z zobowiązań wobec inwestorów. W takiej sytuacji roszczenia udziałowców Prosta Giełda zaspokajałaby ze sprzedaży tej nieruchomości.

— Załóżmy, że ktoś posiada obiekt handlowy wyceniony na 1 mln zł i potrzebuje finansowania rzędu 100 tys. zł. Po podpisaniu umowy z Prostą Giełdą będzie posiadał 700 tys. udziałów w swojej nieruchomości (30 proc. nieruchomości, czyli 300 tys. udziałów, to zabezpieczenie), z których dowolną liczbę może wystawić do sprzedaży na giełdzie, zobowiązując się do płacenia stałej miesięcznej dywidendy nabywcom tych udziałów — tłumaczy Mirosław Januszewski, pomysłodawca giełdy i prezes DA Management.

Jak zapewnia Mirosław Januszewski, wykonanie operatu (wyceny nieruchomości przez licencjonowanego rzeczoznawcę) i przygotowanie do transakcji zajmie zaledwie kilka dni. Jeżeli właściciel zdecyduje się na wystawienie np. 100 tys. udziałów, by pozyskać 100 tys. zł na swoje potrzeby, to na platformie pojawią się one jako nowy produkt dla inwestorów wraz z deklarowaną przez właściciela nieruchomości dywidendą, informacją, kto jest tym właścicielem i kto dokonał jej wyceny. Wysokość dywidendy będzie proponował właściciel. Gdyby porównując z kosztem kredytu doszedł do wniosku, że może zaproponować dywidendę 12 proc. rocznie, to wypłacałby miesięcznie 1 tys. zł dywidendy inwestorom.

— Pomysł Prostej Giełdy narodził się, gdy sami chcieliśmy uzyskać finansowanie z banku na nowe inwestycje pod hipoteczny zastaw nieruchomości. Po dwóch miesiącach różnych procedur okazało się, że finansowanie, jakie możemy dostać z banku, ogranicza się do 30 proc. wartości nieruchomości zabezpieczonej hipoteką i będzie nas kosztowało 12 proc. w skali roku — mówi Mirosław Januszewski.

Mechanizm transakcji giełdowych dotyczyć ma też sytuacji, kiedy właściciel nieruchomości po zrealizowaniu swoich celów zdecyduje się na odkupienie udziałów. Ogłosi wówczas wezwanie i zapłaci inwestorom za udziały aktualną ich cenę (będące w obrocie na Prostej Giełdzie udziały mogły bowiem w międzyczasie uzyskać wyższą cenę, niż początkowa). Gdyby wspomniane w przykładzie 100 tys. udziałów kupił 16 kwietnia jeden inwestor, to 1 maja na jego konto powinno wpłynąć od właściciela 500 zł z tytułu dywidendy za poprzedni miesiąc. Za kolejne pełne miesiące powinno wpływać po 1 tys. zł.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zarobek na pośrednictwie

Pomysłodawca Prostej Giełdy zamierza zarabiać na stworzonej przez siebie platformie, pobierając procent od każdej transakcji przeniesienia,przy czym prowizję płaciłby zarówno kupujący, jak i sprzedający udziały.

— Tak samo działa giełda, na której prowizję płacą zarówno kupujący, jak i sprzedający akcje. U nas prowizja będzie jednak dużo niższa, choć jeszcze nie mogę podać, ile będzie wynosiła — mówi Mirosław Januszewski.

Prezes DA Management przyznaje, że pomysł Prostej Giełdy niesie potencjalne zagrożenia, bo jej funkcjonowanie zależy od kondycji finansowej właścicieli nieruchomości. Gdyby któryś przestał płacić dywidendę, trzeba będzie uruchomić procedurę sprzedaży nieruchomości i odzyskać pieniądze dla inwestorów. Dlatego też zastrzega się, że przed wprowadzeniem do obrotu wycena nieruchomości będzie zamawiana nie przez właściciela, ale Prostą Giełdę. Będą też normalne w takich sytuacjach procedury potwierdzania jego wiarygodności — np. czy nie zalega z płaceniem podatków.

— Nie mamy w naszej firmie wszystkich kompetencji. Sami specjalizujemy się w oprogramowaniu i wspieramy doradczo firmy, np. startujące na giełdzie. Nie bagatelizujemy jednak kwestii prawnych czy podatkowych. Nauczeni przypadkiem kryptowalut, przy których pierwsze interpretacje fiskusa mówiły o konieczności płacenia PCC od każdej transakcji, opracowując nasz projekt posiłkujemy się wsparciem kancelarii prawno-podatkowej — przyznaje Mirosław Januszewski Pomysłodawca Prostej Giełdy jest przekonany, że jej działalność nie będzie podlegała pod przepisy obrotem instrumentami finansowymi.

Podkreśla, że to jest tylko zwykła sprzedaż i przeniesienie udziałów w nieruchomości. Zdaje sobie jednak sprawę, że działalność platformy znajdzie się pod lupą różnych urzędów, zwłaszcza kiedy jej obroty znacznie wzrosną. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie chciał zająć na razie stanowiska na temat pomysłu Prostej Giełdy.

— UKNF jest otwarty na wspieranie rozwoju nowoczesnych form działalności na rynku innowacyjnych usług finansowych. Kluczowe z punktu widzenia Urzędu jest jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa klientów podmiotów oferujących takie usługi — mówi Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej UKNF. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu