W najbliższą środę zbierze się rada nadzorcza PKN Orlen

(Marek Druś)
17-11-2006, 17:25

W porządku obrad posiedzenia nie ma punktu dotyczącego zmian w zarządzie spółki, dowiedział się PAP od źródła w koncernie.

W środę, 22 listopada, ma zebrać się rada nadzorcza PKN Orlen. W porządku obrad tego posiedzenia nie ma punktu dotyczącego zmian w zarządzie spółki - poinformowało PAP w piątek źródło w płockim koncernie.

Spekulacje o możliwych zmianach w zarządzie PKN Orlen pojawiły się ponownie, po złożonej w miniony czwartek dymisji przewodniczącego rady nadzorczej spółki Macieja Mataczyńskiego. W wydanym wtedy oświadczeniu poinformował on, iż jego decyzja związana jest naciskami Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), w sprawie odwołania prezesa płockiego koncernu Igora Chalupca.

"Przyczyny dla których akcjonariusz kontrolujący (Skarb Państwa - PAP) domaga się odejścia prezesa zarządu PKN Orlen nie są związane z oceną pracy Igora Chalupca jako menedżera, a moim zdaniem powinny być to jedyne kryteria jakimi powinna kierować się rada nadzorcza" - napisał Mataczyński.

W swym oświadczeniu podkreślił, że pozostał jedynym członkiem rady płockiego koncernu, który sprzeciwia się odwołaniu Chalupca i zmianom w zarządzie spółki, których pracę ocenia dobrze.

MSP już po dymisji Mataczyńskiego poinformowało w piątek w komunikacie, że nie przewiduje odwołania Chalupca na najbliższym posiedzeniu rady PKN Orlen.

Mataczyński był przewodniczącym rady płockiego koncernu (ze statusem członka niezależnego) od czerwca tego roku. Został zgłoszony tam jako kandydat Skarbu Państwa. Nowy przewodniczący rady zostanie zapewne wybrany podczas posiedzenia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (NWZ) spółki 30 listopada - w programie obrad akcjonariuszy znajduje się jeden punkt, dotyczący właśnie zmian w radzie.

W samym PKN Orlen spekuluje się, że Skarb Państwa miał prawdopodobnie poważne trudności z zebraniem 2/3 głosów członków rady (tyle wymaga statut płockiego koncernu), aby przeprowadzić radykalne zmiany w zarządzie spółki i np. odwołać Chalupca. Mówi się też, iż kwestia ewentualnych zmian w zarządzie płockiego koncernu mogła mimo wszystko podzielić radę, dlatego nie została dotychczas przegłosowana.

"Arytmetyka faktycznie pozwalała na dokonanie zmian w zarządzie, pomimo sprzeciwu przewodniczącego Mataczyńskiego. Ale oprócz niej istotny jest też proces dochodzenia do decyzji o zmianach. Tej decyzji, co wiemy, dotychczas nie było", powiedział rozmówca PAP, znający sytuację w radzie PKN Orlen.

W ocenie jednego z liderów dużego związku zawodowego w płockim koncernie, MSP jest zdeterminowane do przeprowadzenia zmian personalnych we władzach spółki, w tym w zarządzie, ale także w radzie nadzorczej, jeśli Skarb Państwa uzna takie zmiany za potrzebne.

"Ostatnie wydarzenia mogą świadczyć, że zmiany w zarządzie PKN Orlen to w zasadzie kwestia czasu. Jeżeli do nich dojdzie, będzie to decyzja polityczna. Pytanie tylko, czy nowy prezes i zarząd tej strategicznej spółki okażą się lepsi. Wszystkie wymieniane wcześniej i obecnie nazwiska kandydatów to w większości raczej daleko idące spekulacje personalne, niż wskazanie wprost osób, zwyczajnie nadających do zarządzania podmiotem, który już dawno miał być odpolityczniony" - powiedział rozmówca PAP.

Dodał, iż to, czy i w jakim tempie Skarb Państwa zamierza faktycznie dokonać zmian w zarządzie płockiego koncernu, może pokazać najbliższe NWZ spółki i głosowanie nad ewentualnymi zmianami personalnymi w samej radzie nadzorczej.

Po rezygnacji Mataczyńskiego rada PKN Orlen liczyć będzie 6 członków (zgodnie ze statutem spółki w jej skład może wchodzić od 6 do 9 osób). Są w niej: zgłoszony przez ING NN OFE b. szef warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki (jako członek niezależny), doktor prawa Ryszard Sowiński - zgłoszony przez Skarb Państwa (później rada wybrała go spośród swego grona na sekretarza), Raimondo Eggink - zgłoszony przez CU OFE ze statusem członka niezależnego oraz Zbigniew Macioszka i Wojciech Pawlak (ostatecznie rada wybrała go na swego wiceprzewodniczącego) - obaj zgłoszeni przez Skarb Państwa.

We wrześniu do rady nadzorczej płockiego koncernu Skarb Państwa desygnował prezesa Nafty Polskiej (od 6 kwietnia 2006 r.) Marka Drac-Tatonia. Objął on miejsce stałego reprezentanta Skarbu Państwa, o desygnowaniu którego decyduje sam resort, jako akcjonariusz spółki.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W najbliższą środę zbierze się rada nadzorcza PKN Orlen