W obligacjach bez zmian

Kamli Zatoński
opublikowano: 02-04-2019, 22:00

W kwietniu w ofercie Ministerstwa Finansów znalazły się te same obligacje co przed miesiącem.

Do kupienia są papiery trzymiesięczne, których oprocentowanie wynosi 1,5 proc. w skali roku. Nominał jednej obligacji to 100 zł. Obligacje dwuletnie nadal mają oprocentowanie w wysokości 2,1 proc. w skali roku. Kapitalizacja nastąpi po pierwszym roku, a po drugim odsetki wraz z nominałem zostaną zwrócone. Inwestycja o wartości 100 zł przyniesie po dwóch latach 4,24 zł odsetek (przed podatkiem). Nieco wyższe, bo sięgające 2,2 proc., jest oprocentowanie obligacji 3-letnich, przy czym jest to oprocentowanie w pierwszym, sześciomiesięcznym okresie odsetkowym.

W kolejnym wyniesie tyle, ile wynosić będzie stawka WIBOR6M. 2,4 proc. do oprocentowanie obligacji 4-letnich w pierwszym okresie odsetkowym. W kolejnych wynosić będzie tyle, ile inflacja powiększona o marżę w wysokości 1,25 pkt proc. Odsetki są wypłacane raz w roku. Nieco wyższą premię ponad inflację mają obligacje 10-letnie (1,5 pkt proc.), przy czym ich oprocentowanie w skali roku w pierwszym okresie odsetkowym to 2,7 proc., a kapitalizacja odsetek następuje raz w roku. W każdym przypadku nominał obligacji to 100 zł. W przypadku zamiany obligacji ceny są niższe — wynoszą od 99,5 do 99,8 zł (tylko w przypadku papierów 3-miesięcznych cena to 100 zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamli Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu