W oczekiwaniu na kolejne wyniki spółek

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 19-04-2021, 11:34

Ubiegły tydzień zakończył się zdecydowaniem wyrysowaniem nowych szczytów na rynkach akcyjnych. S&P500 stopniowo zmierza w kierunku 4200 pkt., a niemiecki DAX wybił się powyżej ostatnich maksimów i dotarł aż do okolic 15500 pkt.

W tym przypadku silniejsze zwyżki napędzane były dobrym zachowaniem sektora motoryzacyjnego, który zyskiwał po świetnych danych o sprzedaży aut w I kw. 2021 r. Na otwarciu nowego tygodnia obserwujemy lekkie cofnięcie, które jednak powinno być bardziej rozpatrywane w kontekście częściowej realizacji zysków niż zmiany nastojów. Jak na razie wszystko przemawia za utrzymaniem pozytywnego sentymentu.

Z punktu widzenia danych makroekonomicznych, kalendarium w pierwszej połowie tygodnia nie będzie nas rozpieszczać, ale za to wszystko skumuluje się w końcówce. Opublikowane zostaną wstępne dane PMI obrazujące jak światowa gospodarka radzi sobie z wychodzeniem z pandemii na początku II kw. Wśród głównych argumentów jakie przemawiają na korzyść byczo nastawionych inwestorów przemawia dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Dziesięciolatki osuwają się poniżej 1.6%, co powinno sprzyjać napływowi kapitału na rynek akcyjny. Jeśli chodzi o publikacje kolejnych spółek do dziś przedstawią swoje wyniki Coca-Cola czy IBM.

Na rynku walutowym dolar pozostaje w defensywie, a kurs EURUSD kreśli nowe szczyty powyżej 1.20. Głównym elementem jaki stoi za słabością amerykańskiej waluty jest spadająca rentowność obligacji w USA i wyśmienity sentyment rynkowy. Choć wszystko cały czas przemawia za kontynuacją hossy na Wall Street, to jednak w przypadku oprocentowania obligacji nie mogę one mocno spadać gdy koniunktura w USA rysuje się świetnie. Cześć uczestników rynku mogła liczyć, że Fed panicznie zareaguje na tak wysokie odczyty inflacji czy mocne odbicie aktywności. Nic się takiego nie stało i stąd spadek rentowności, ale niedługo impuls ten się wyczerpie. Przy tak wysokim momentum wzrostowym w USA nie wydaje się, aby istniała jeszcze duża przestrzeń do przeceny amerykańskiej waluty.

Na rynku surowcowym notowania WTI pozostają powyżej 63 USD za baryłkę i jak na razie wszystko przemawia za notowanymi czarnego złota. Popyt stopniowo powinien się odradzać, nastroje na rynkach pozostają wyśmienite, a dolar traci na wartości. Złoto z kolei kontynuuje marsz na północ w ślad za notowanymi EURUSD i zmierza w kierunki 1800 USD za uncję. Podobnie jednak jak i w przypadku głównej pary walutowej tak i w tym, ryzyka wydają się być asymetryczne w dół.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane