W październiku ceny wyhamowały

BMK
16-11-2006, 00:00

Inflacja spadła w październiku z 1,6 do 1,2 proc. w ujęciu rocznym. Od września ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 proc. — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

— Spadek inflacji spowodowało nieznacznym wzrostem cen żywności (0,8 proc.) i spadkiem cen paliw, który wyniósł w październiku 5 proc. To sprawiło, że roczny wskaźnik cen znalazł się znowu poniżej dolnego przedziału wahań celu inflacyjnego NBP — komentuje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Kolejne miesiące powinny przynieść wzrost inflacji w okolice 2 proc. pod koniec roku (m.in. ze względu na efekt niskiej bazy sprzed roku, gdy z powodu ptasiej grypy spadały ceny drobiu). Jednak, jak uważa Łukasz Tarnawa, wysoki wzrost gospodarczy wciąż nie przekłada się bardzo wymiernie na wzrost presji inflacyjnej.

— To daje RPP pewien komfort. Niewykluczone, że osłabienie aktywności globalnej gospodarki w połączeniu z umacnianiem się złotego pozwoli uniknąć zacieśniania polityki pieniężnej w 2007 r. — uważa ekonomista PKO BP.

Notowania FRA, obrazujące kształtowanie się stóp procentowych w przyszłości, wskazują na podwyżki łącznie o 50 pkt bazowych w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W październiku ceny wyhamowały