W piątek rozpoczyna się wojna handlowa

opublikowano: 06-07-2018, 06:44

W piątek amerykańscy celnicy zaczęli naliczać cła od chińskiego importu wartości 34 mld USD. Chiny wkrótce wprowadzą cło na import wybranych dóbr z USA.

25 proc. cło jest naliczane od importu szerokiej gamy chińskich dóbr, od pługów po półprzewodniki i podzespoły samolotów. Chiny zapowiedziały obłożenie cłem m.in. żywności sprowadzanej z USA, m.in. soi i wieprzowiny.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Za dwa tygodnie w USA cłami zostanie obłożony chiński import wartości 16 mld USD, zapowiedział prezydent Donald Trump. Sygnalizował, że ostatecznie USA mogą nałożyć cła na import wartości 550 mld USD.

To pierwszy raz w obecnym konflikcie handlowym, kiedy USA nakładają cła bezpośrednio na dobra sprowadzane z Chin.

- W momencie wprowadzenia tych ceł stanie się jasne, że ten konflikt jest realny – powiedział Robert Holleyman, były zastępca przedstawiciela USA ds. handlu w administracji Baracka Obamy. – Jeśli nie znajdziemy wyjścia z tej sytuacji, prawdopodobnie dojdzie do efektu kuli śnieżnej – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu