W Polsce ruszył arbitrażowy sąd online

opublikowano: 12-02-2019, 22:00

Wyrok zapadnie znacznie szybciej niż w procesach powszechnych, zajmiemy się też sporami transgranicznymi — deklarują twórcy OAC.

Już można korzystać z arbitrażu online. Właśnie ruszył pierwszy taki sąd w Polsce — Sąd Arbitrażowy Online OAC (Online Arbitration Court), z siedzibą we Wrocławiu. Jest dostępny siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę. Wiążący wyrok zapadnie w ciągu 3-5 tygodni, czyli średnio 20 razy szybciej niż w procesach powszechnych — zapowiadają jego twórcy.

— Wyrok będzie prawnie wiążący — podkreśla dr Bartosz Ziemblicki, prawnik, prezes OAC.

Sąd ten może wydać wyrok w każdej sprawie gospodarczej i cywilnej, w której prawo zezwala na zawarcie ugody. Strony sporu mogą same wskazać arbitra. Jeśli nie będą co do tego zgodne, zostanie on wylosowany.

— Arbitrami są głównie adwokaci oraz radcowie prawni, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym — podkreśla Bartosz Ziemblicki.

W tym sądzie wszystkie czynności są dokonywane elektronicznie, w tym wymiana pism procesowych, załączanie dowodów, przedstawianie wniosków stron, przekazywanie zarządzeń arbitrów i składanie zeznań (np. w formie wideokonferencji).

— Dzięki temu oszczędzamy czas i zapobiegamy mnożeniu niepotrzebnych kosztów. Wszystkie informacje są szyfrowane — zapowiada Rafał Rybicki, jeden z pomysłodawców i współzałożyciel OAC.

Przygotowana aplikacja pozwala w każdej chwili sprawdzić status sprawy, pobrać protokół, przeglądać dokumenty dotyczące postępowania. Po zakończeniu sprawy trafią one do archiwum cyfrowego. Na rozstrzygnięcie sporu przez arbitraż muszą się zgodzić obie strony. Jeśli w umowie zostanie zawarta klauzula arbitrażowa, sprawa automatycznie trafi do OAC. Jeśli takiej nie ma, w razie sporu można podpisać porozumienie o jego rozstrzygnięciu przez arbitraż. Sąd Arbitrażowy Online OAC ma zasięg międzynarodowy. Za jego pośrednictwem można rozstrzygać również spory transgraniczne.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu