W Skarbcu nie robią nerwowych ruchów

opublikowano: 07-03-2017, 22:00

Hossa sprzyja tym rozwiązaniom, które w giełdowym TFI zeszły na drugi plan. Ale w mnożeniu aktywów i zysków to nie przeszkadza.

Ponad pół roku temu w Skarbcu TFI za priorytet uznano fundusze, które klientom mają przynosić dodatni wynik niezależnie od koniunktury na rynku, a samemu towarzystwu zapewnić stały dopływ gotówki. Jak to czasem bywa, rynek zaskoczył zarządzających, bo od listopada hossa na nie tylko na rodzimej giełdzie nabrała rumieńców, co doprowadziło do sporych napływów do funduszy inwestycyjnych — tyle że tych o tradycyjnej strategii. Ale również Skarbiec coś uszczknął z 400 mln zł świeżego kapitału (to najwięcej od maja 2015 r.), który od stycznia napłynął do funduszy akcji.

PUNKT ZWROTNY: W pierwszej połowie 2016 r. Skarbiec TFI borykało się z odpływami kapitału. W drugim półroczu do towarzystwa napłynęło ponad 100 mln zł świeżego kapitału, a 200 mln zł do funduszy realizujących strategię global macro. Zdaniem Marka Rybca, prezesa towarzystwa, to dane, które potwierdzają słuszność przeprowadzonych zmian.
Wyświetl galerię [1/2]

PUNKT ZWROTNY: W pierwszej połowie 2016 r. Skarbiec TFI borykało się z odpływami kapitału. W drugim półroczu do towarzystwa napłynęło ponad 100 mln zł świeżego kapitału, a 200 mln zł do funduszy realizujących strategię global macro. Zdaniem Marka Rybca, prezesa towarzystwa, to dane, które potwierdzają słuszność przeprowadzonych zmian. Marek Wiśniewski

— Lepsze zachowanie GPW na tle światowych rynków stymulowało aktywa funduszy akcyjnych i mieszanych. Skarbiec Akcja zyskał w lutym 30,8 mln zł, a Skarbiec Spółek Wzrostowych 9,2 mln zł. Od początku roku aktywa tych funduszy zwiększyły się o — odpowiednio — 69,3 i 14,5 mln zł. Jest to efekt zarówno napływu kapitału, jak i dobrych wyników inwestycyjnych — mówi Marek Rybiec.

Podział strumienia

W styczniu i lutym tego roku napływy netto do funduszy z oferty Skarbca przekroczyły 150 mln zł. Najszerszym strumieniem kapitał płynął jednak do rozwiązań typu absolute return, opartych na strategii global macro — Skarbiec Multiasset FIZ i Skarbiec Absolute Return Globalnych Obligcji FIZ. Tylko trzecia część napływów skierowana była do funduszy o charakterze cyklicznym, do których zalicza się m.in. fundusze akcji. Prezes Skarbca nie marginalizuje ich roli, ale podkreśla, że to nie one są priorytetem towarzystwa.

— Fundusze akcyjne z naszej oferty to produkty wysokiej jakości, o długiej historii, zarządzane przez dobrych specjalistów. Oczywiście nie zamierzamy z nich rezygnować. Jednak o stabilności portfela inwestycyjnego w dużej mierze decydują instrumenty, które cechuje większa acykliczność, a więc te oparte na strategiach alternatywnych. Jedno z drugim się nie kłóci — mówi Marek Rybiec.

Prezes Skarbca przekonuje, że rozwiązania oparte na strategii absolute return nie tracą na atrakcyjności nawet w obliczu hossy, w której co do zasady bardziej zyskowne są fundusze zapewniające czystą ekspozycję na rynek akcyjny. Te alternatywne mają jednak amortyzować portfel aktywów.

— Relatywnie wysoki poziom wycen akcji w Stanach Zjednoczonych czy przepływ kapitału od inwestorów instytucjonalnych do indywidualnych przyjęło się uważać za pewnego rodzaju sygnały ostrzegawcze, zapowiadające rynkową korektę — mówi Marek Rybiec. Na koniec 2016 r. wartość aktywów zgromadzona w funduszach typu absolute return i alternatywnych z oferty Skarbca wyniosła 665 mln zł. Na koniec lutego 2017 r. było to prawie 750 mln zł. Tym samym ich udział w całości aktywów funduszy detalicznych, zarządzanych przez towarzystwo, osiągnął najwyższy dotychczas poziom 22,1 proc.

W poczekalni

Koncentracja na rozwiązaniach z segmentu absolute return to główny, ale niejedyny punkt na strategicznej liście towarzystwa. Marek Rybiec już w sierpniu ubiegłego roku zapowiadał zwiększanie przejrzystości oferty produktowej, a więc fuzje w ramach funduszy. Obecnie towarzystwo czeka na akceptację wniosku o połączenie czterech funduszy otwartych przez KNF. Na koniec lutego 2017 r. Skarbiec zarządzał 44 funduszami skierowanymi do szerokiego grona inwestorów, w których pracowało 3,4 mld zł. Przychody w pierwszym półroczu roku obrotowego wzrosły o 17,5 proc., do 46,9 mln zł, a zysk netto niemal podwoił się do 12,9 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu