W system IT inwestuj z głową

opublikowano: 31-07-2013, 00:00

Firma poszukująca dostawcy systemu ERP powinna wybrać optymalny model licencyjny z punktu widzenia swoich zdolności finansowych kalkulowanych z pewnym zapasem czasowym.

Zazwyczaj jest to perspektywa od trzech do pięciu lat. Najpopularniejsze na rynku modele licencjonowania — per user, per procesor, per pakiet funkcjonalny — pozwalają dość łatwo oszacować wydatki na zakup software’u i koszty serwisu oprogramowania, niechętnie przedstawiane przez producentów na etapie sprzedaży. Jeżeli jednak nie uwzględnimy tej ostatniej pozycji w kalkulacjach, wprowadzimy do budżetu znaczący błąd, który po kilku latach będzie stanowił kilkudziesięcioprocentową wartość inwestycji. W wyliczeniach trzeba uwzględnić i to, że wdrażane aplikacje będą zapewne wymagały wsparcia producenta w zakresie zmian prawnych lub usuwania ewentualnych błędów niewykrytych na etapie wprowadzania produktu na rynek.

Planując inwestycje, należy się dowiedzieć, z jakimi bazami danych współpracuje oferowane narzędzie i czy licencja bazodanowa zawarta jest już w pakiecie (takie rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia nabywcy). Warto też uzyskać dostęp do kodu, ponieważ w późniejszej fazie funkcjonowania systemu użytkownik będzie mógł samodzielnie rozszerzać funkcjonalność bez konieczności angażowania zewnętrznych konsultantów i programistów. Powinniśmy także zwrócić uwagę, czy produkt umożliwia rozpoczęcie pracy z pewnym minimum funkcjonalności i jego rozbudowę w przyszłości. Postąpimy roztropnie, zostawiając margines na zmiany, tak by przy niewielkich nakładach móc rozwijać system stosownie do nowych potrzeb przedsiębiorstwa. I jeszcze jedna ważna kwestia: przy wyborze oprogramowania trzeba uwzględnić, czy nasza firma działa tylko w Polsce, czy na rynku międzynarodowym. W tym drugim przypadku bardzo ważna będzie obsługa wielu języków. [MK]

MARIUSZ PAPIERNIK

dyrektor sprzedaży SAP w Infovide-Matrix

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu