W trosce o przyszłość

Małgorzata Ciechanowska
29-11-2010, 00:00

Polisa posagowa może ułatwić dziecku start w dorosłe życie.

Rodzice chcą mieć pewność, że nawet w razie swojej śmierci lub niemożności zarabiania będą mogli wesprzeć finansowo dziecko na progu jego dorosłości. Ubezpieczenie posagowe daje gwarancję, że gdyby rodzicowi stało się coś złego, suma ubezpieczenia będzie "pracować" na przyszłość jego pociechy, a po zakończeniu trwania umowy dziecko otrzyma kapitał, który ułatwia start w dorosłe życie — twierdzi Mirosław Koszewski, doradca ubezpieczeniowy w Avivie.

Różne warunki

Głównym elementem typowej polisy posagowej jest ubezpieczenie na życie rodzica lub opiekuna. Osoba, która zwiera umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, musi być w odpowiednim wieku — między 18 a 55 rokiem życia (w PZU) lub 18-60 rokiem życia (w Avivie). Polisę może obejmować dziecko od urodzin do 15. roku życia. Jej minimalny okres to 10 lat, maksymalny — do 25 roku życia dziecka. To rodzic ustala czas trwania umowy.

Warunkiem utrzymania polisy jest terminowe opłacanie składek. Ich wysokość zależy od wariantu polisy, sumy ubezpieczenia i oceny ryzyka ubezpieczenia danej osoby, które ustala się na podstawie jej stanu zdrowia. Dlatego towarzystwo ubezpieczeniowe może zastrzec konieczność wykonania badań medycznych przed zawarciem umowy. Przykładowo: w Avivie minimalna składka wynosi 90 zł miesięcznie, 270 zł kwartalnie, 540 zł co pół roku lub 1080 zł raz w roku.

ING Życie umożliwia dostosowanie polisy do indywidualnych potrzeb.

— Osoby, które mają przejściowe problemy finansowe, mogą zmniejszyć wysokość składki albo poprosić o okresowe zawieszenie opłat. Można też przekształcić umowę w ubezpieczenie bezskładkowe — informuje Adam Gawryła, menedżer ds. produktów w ING Życie.

Prawo dostępu

Część składki przeznacza się na koszty ryzyka ubezpieczeniowego, a część na inwestycje w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które wybierze klient. W razie śmierci osoby ubezpieczonej określoną w polisie sumę dopisuje się do rachunku inwestycyjnego i nadal inwestuje — aż do końca okresu umowy.

Ochronę ubezpieczeniową można rozszerzyć o umowy dodatkowe: śmierć w skutek nieszczęśliwego wypadku, niezdolność rodzica do pracy. W razie wystąpienia drugiej okoliczności sumę ubezpieczenia dopisuje się do rachunku polisy.

W PZU Życie można wykupić ubezpieczenie dodatkowe "Renta", które po śmierci ubezpieczonego zapewnia dziecku stały dochód — od daty śmierci rodzica do końca umowy comiesięczną rentę w wysokości 2 proc. sumy ubezpieczenia.

— Ponadto "Renta" gwarantuje utrzymanie dziecka, które wskutek nieszczęśliwego wypadku dozna obrażeń ciała powodujących trwałą niepełnosprawność znacznego stopnia. Wówczas rentę wypłaca się dożywotnio, ale dopiero po śmierci rodzica — zaznacza Mirosław Bondar, ekspert z PZU Życie.

W przypadku śmierci ubezpieczonego towarzystwa (np. ING Życie, PZU Życie) nie pobierają składki za umowę do końca jej trwania. Po zakończeniu umowy dziecko zyskuje prawo do zgromadzonego kapitału, który może przeznaczyć na dowolny cel: opłacanie studiów, jako wkład własny w zakup mieszkania lub samochodu.

— Wypłata dla klienta na zakończenie umowy nie jest pomniejszana o 19 proc. podatek od dochodów kapitałowych — podkreśla Adam Gawryła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W trosce o przyszłość