W Turcji najtaniej od września

MWIE
20-12-2013, 00:00

Afera korupcyjna w największych tureckich przedsiębiorstwach giełdowych spowodowała głęboką wyprzedaż na rynku w Stambule.

Mimo znaczącego odbicia na rynkach wschodzących po decyzji Fedu o ograniczeniu QE3 główny indeks giełdy w Stambule XU100 znalazł się w czwartek najniżej od września. Bezpośrednia przyczyna załamania to aresztowanie Suleymana Aslana, prezesa banku Halkbank, oraz Murata Kuruma, szefa największej w kraju firmy deweloperskiej Emlak Konut. Obaj oskarżeni są o przemyt złota, pranie brudnych pieniędzy oraz łapówkarstwo w przetargach publicznych. Oprócz nich zatrzymano dziesiątki innych osób. W reakcji na spływające informacje notowania Halkbanku i Emlak Konut spadły o ponad 10 proc., a indeks XU100 stracił najwięcej od antyrządowych protestów, które przetoczyły się przez kraj w czerwcu. Jeśli nie liczyć zaledwie dwóch tygodni z przełomu sierpnia i września, notowania są już najniższe od półtora roku.

— Wydarzenia z wtorku zastały inwestorów zupełnie nieprzygotowanych. Halkbank był długo uważany przez inwestorów za najlepszy bank w Turcji, dzięki wyższej rentowności od innych instytucji — uważa Julian Rimmer, trader w firmie CF Global Trading.

Wśród poszkodowanych są największe na świecie towarzystwo inwestycyjne Blackrock, które było największym po tureckim skarbie akcjonariuszem Halkbanku, oraz towarzystwo Third Point, w którego portfelu znalazły się akcje Emlak Konut. Obaj zarządzający zwiększyli w ostatnich tygodniach posiadane pakiety, próbując wykorzystać niższe ceny tureckich akcji. Seria zatrzymań może być oznaką zaostrzenia walki o władzę w Turcji. Od początku roku wszystkie krajowe fundusze akcji tureckich są na głębokich minusach. Najmniej traci Inwestor Turcja (-17,7 proc.). Największe straty notuje Quercus Turcja (-22,9 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Turcji najtaniej od września