Wall Street nie uwierzyła prezydentowi

WST
opublikowano: 20-01-2009, 22:08

Mimo ogromnych nadziei związanych z  objęciem fotela prezydenta USA przez Baracka Obamę, nowojorska Wall Street z  dużą ostrożnością i chłodno przyjęła zaprzysiężenie 44.głowy amerykańskiego państwa.

Ta zachowawcza postawa wynikać może zarówno ze zdawania sobie przez inwestorów sprawy ze skali problemów z jakimi musi zmierzyć się nowy szef waszyngtońskiej administracji (w inauguracyjnym przemówieniu nie padły żadne konkrety) oraz kolejnej fali niepokojących doniesień z sektora finansowego.

Ten ostatni, jeden ze sprawców obecnego kryzysu, mimo wpompowywanych setek miliardów dolarów nie może wyjść z dołka. Kolejne kroplówki serwowane są bankom z Wlk. Brytanii i Irlandii. A przecież amerykańscy konkurenci wcale nie są w lepszej kondycji, o ile nie w jeszcze gorszej. Na te obawy wskazywała silna przecena akcji takich tuzów zza oceanu jak BoA, Goldman Sachs czy JP Morgan.

Czarny dzień przeżyli posiadacze akcji State Street. Największy zarządzający pieniędzmi instytucji poinformował o niemal podwojeniu straty.

Atmosferę w tym segmencie rynku podgrzał dodatkowo znany profesor Noriel Roubini, który nie patyczkując się, w końcu nazwał rzecz po imieniu. Stwierdził mianowicie, że banki z USA nie są wypłacalne, a ich straty finansowe sięgać mogą kwoty 3,6 bln USD. Dotychczas mówiło się o „zaledwie” 1 bln.

Powodów do zadowolenia nie mieli też akcjonariusze Alcoa. Po siódmym z rzędu spadku cen surowca kurs akcji producenta aluminium zniżkowała momentami ponad 7,5 proc. Po negatywnej rekomendacji od regulatora rynku odnośnie nowego leku, pod kreską toczyła się wymiana papierów koncernu farmaceutycznego Pfizer.

Na finiszu sesji DJ IA tracił ponad 4 proc., schodząc poniżej poziomu 8 tys. pkt., pierwszy raz od 20 listopada. Z kolei Nasdaq opadł o 5,78 proc., zaś S&P500 zniżkował o 5,28 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane