Czytasz dzięki

Wall Street w lepszych nastrojach przed Fedem

W oczekiwaniu na konferencję po czerwcowym posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych inwestorzy zza oceanu próbują odrabiać straty z wcześniejszej przeceny.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

W środę główne indeksy giełdy nowojorskiej kontynuują odreagowanie, którego początki widać było jeszcze we wtorkowym handlu. Na półmetku handlu S&P500 oraz Dow Jones zyskują po 0,2 proc., a Nasdaq utrzymuje się 0,3 proc. nad kreską. Obawy o brexit odeszły nieco w cień, a na pierwszy plan wysunęły się spekulacje co do przesłania konferencji po kończącym się dzisiaj posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych. Inwestorzy z rynku terminowego praktycznie na zero oceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp już teraz, jednak ze słów Janet Yellen bedą usiłowali wywnioskować, czy dojdzie do niej w kolejnych miesiącach. W ubiegłym tygodniu prezes Fedu zapewniała, że instytucja nie będzie spieszyć się z zaostrzaniem polityki.

- Może tak być, że rok dobiegnie końca i nie zobaczymy żadnej podwyżki. Pojawiło się trochę korzystnych danych, jednak według inwestorów nie wystarczy to, by uzasadnić podwyżkę stóp już teraz. Inwestorzy są rozdarci między rozbieżnymi sondażami w sprawie brexitu i to tylko zwiększa rynkową zmienność – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Christoph Riniker, dyrektor w banku Julius Baer Group.

Wyraźnie mocniejsze odreagowanie widać było na rynkach europejskich, gdzie też wcześniejsza wyprzedaż była bardziej gwałtowna. Frankfurcki DAX zyskał 0,9 proc., paryski CAC40 zwyżkował 1,0 proc., a warszawski WIG zakończył sesję 0,4 proc. nad kreską. W oczekiwaniu na konferencję inwestorzy analizowali dane o presji inflacyjnej. W maju dynamika cen producentów sięgnęła 0,4 proc. w skali miesiąca i była nieco wyższa od oczekiwań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane