Czytasz dzięki

Warimpex korzysta z koniunktury

opublikowano: 30-08-2017, 22:00

Dzięki tegorocznej sprzedaży ośmiu hoteli deweloper wzmacnia kondycję finansową i planuje nowe inwestycje.

W pierwszym półroczu 2017 notowana na warszawskiej giełdzie spółka Warimpex miała 33,5 mln EUR zysku netto wobec 12,3 mln EUR przed rokiem. Wskaźnik EBITDA dewelopera wzrósł natomiast z 6,3 mln EUR do 29,4 mln EUR. Lepsze były też wyniki z wyceny aktywów spółki, które w porównaniu z końcem 2016 r. wzrosły o 12 proc.

W maju 2017 r. Warimpex sprzedał osiem hoteli, w tym pięć w Polsce. Przychód firmy z tego tytułu wyniósł 23,6 mln EUR, zaś udział kapitału własnego wzrósł do 30 proc. — Ta transakcja jest kamieniem milowym w historii firmy i wyraźnie wzmacnia nasze podstawy finansowe. Ponadto, zgodnie z wyznaczonym celem, w pierwszym półroczu oraz w lipcu wykupiliśmy obligacje i spłaciliśmy kredyty. Dzięki przedterminowemu wykupieniu drogich obligacji udało nam się wyraźnie obniżyć koszty odsetek w grupie. Udział kapitału własnego wzrósł o 21 proc.

— mówi Franz Jurkowitsch, prezes Warimpeksu. Za zgromadzone kapitały deweloper planuje uruchamiać kolejne inwestycje i rozwijać obecne. Dotyczy to zarówno Polski, jak również zagranicy.

— Naszą przyszłość nadal wiążemy z inwestycjami hotelarskimi i nieruchomościami biurowymi w środkowej i wschodniej Europie oraz w Rosji, ponieważ rynki te ostatnio dojrzały i doskonale się rozwijają — twierdzi Franz Jurkowitsch.

W Polsce Warimpex działa aktywnie w dwóch miastach. W Łodzi buduje biurowiec Ogrodowa Office. Kondygnacja parteru już powstała, a ukończenie budynku zaplanowano na I kw. 2018 r. W Krakowie natomiast deweloper buduje Mogilska Office. Obiekt ma być gotowy na koniec 2018 r. W stolicy Małopolski, obok hotelu Chopin, powstanie też inny biurowiec Warimpeksu, o powierzchni około 20 tys. mkw. Prace projektowe są w toku. Deweloper ma na celowniku kolejne miasta, np. Białystok, w którym posiada bank ziemi.

— Stale monitorujemy tamten rynek — mówi Alexander Jurkowitsch, członek zarządu Warimpeksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane