Czytasz dzięki

Warren Buffett tworzy spożywczego giganta

opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Heinz, właściciel m.in. Pudliszek, łączy się z Kraft Foods. Razem stworzą spożywczą firmę nr 5 na świecie.

Miliarderzy mają apetyt na jedzenie. Amerykański koncern spożywczy Heinz, którego głównymi akcjonariuszami od 2013 r. są firmy inwestycyjne Berkshire Hathaway (należąca do Warrena Buffetta, trzeciego pod względem bogactwa człowieka na świecie) i 3G Capital, ustalił warunki połączenia się z Kraft Foods. W rezultacie ma powstać piąty pod względem wielkości producent żywności na świecie, z obrotami rzędu 28 mld USD rocznie (około 105 mld zł).

W ramach transakcji do dotychczasowych akcjonariuszy Krafta trafi 10 mld USD dywidendy. Kontrolę nad powstałym w wyniku fuzji koncernem Kraft-Heinz mają otrzymać właściciele Heinza, do których będzie należało 51 proc. akcji połączonego podmiotu. Berkshire Hathaway i 3G Capital zapowiadają, że zainwestują w rozwój koncernu 10 mld USD. Spodziewają się oszczędności kosztowych rzędu 1,5 mld USD rocznie.

— To połączenie daje nam dobrą okazję do rozwoju, zwłaszcza poza rynkiem amerykańskim, gdzie będziemy mogli wprowadzić nasze marki — mówi John Cahill, CEO Krafta. Obie firmy są dobrze znane w Polsce. Heinz jest tu obecny od ponad dwóch dekad. Zaczynał od importowania ketchupu i jedzenia w puszkach, ale już w 1997 r. zainwestował w markę Pudliszki. Tymczasem Kraft był m.in. właścicielem Wedla, ale w 2012 r. globalny koncern podzielił się na dwie części.

Pierwsza, północno-amerykańska, zachowała nazwę Kraft (i to ona teraz łączy się z Heinzem), a druga zmieniła szyld na Mondelez International. Na naszym rynku Mondelez jest obecny m.in. z takimi markami, jak Milka, Oreo, Jacobs czy Prince Polo. Ma siedem zakładów produkcyjnych.

Obroty połączonego Heinza i Krafta robią wrażenie, ale koncernowi i tak będzie daleko do największych graczy na globalnym rynku przetworzonej żywności. Jego lider, szwajcarskie Nestle, co roku sprzedaje żywność i napoje za ponad 100 mld USD. W skali globalnej większe przychody od duetu Kraft-Heinz ma też Mondelez, Danone i Unilever.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane