Warszawa cyfrowa i rowerowa

opublikowano: 13-12-2015, 22:00

Aplikacje dla opieki społecznej i do wyceny nieruchomości oraz kolejne trasy rowerowe — to plany ratusza na 2016 r.

Podział 170 mln EUR na obszar funkcjonalny, przyznane Warszawie do 2020 r., powoli nabiera kształtów. Miasto stawia na usługi, mobilność i gospodarkę.

Do 2020 r. stolicy ma przybyć 168 km tras rowerowych. Będą kosztowały 171,5 mln zł. Więcej będzie także miejsc wypożyczeń jednośladów.
Zobacz więcej

NA SIODEŁKA:

Do 2020 r. stolicy ma przybyć 168 km tras rowerowych. Będą kosztowały 171,5 mln zł. Więcej będzie także miejsc wypożyczeń jednośladów. Tomasz Raś

Aplikacje dla interesantów

W ramach inwestycji w usługi Warszawa chce rozwijać aplikacje, które uczynią z niej tzw. smart city (inteligentne miasto).

— Planujemy m.in. wdrożenie zintegrowanego systemu wsparcia usług opiekuńczych i kalkulator wartości nieruchomości gruntowych — zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. Dzięki systemowi wsparcia usług opiekuńczych będzie można monitorować stan zdrowia i parametry życiowe podopiecznych domów pomocy społecznej. Informacje będą przekazywane w czasie rzeczywistym za pomocą telefonu komórkowego i specjalnego czytnika w formie np. bransoletki.

W razie konieczności będzie można wezwać służby ratunkowe i powiadomić rodzinę. System umożliwi lokalizację osoby objętej opieką i wsparcie psychologiczne. Ale zapewni także pomoc w codziennych sprawach — od porad prawnych po znalezienie hydraulika. Natomiast kalkulator wartości nieruchomości gruntowych to bezpłatne narzędzie do wyceny dla mieszkańców, samorządowców, rzeczoznawców i inwestorów. Powstanie też mapa średnich wartości gruntów.

Pracownicy urzędów i rzeczoznawcy będą mieli dostęp do pełnej wersji, która umożliwia uzyskanie zindywidualizowanej wyceny, a mieszkańcy, czyli także inwestorzy — do uproszczonej, pozwalającej na szacunkowe określenie wartości nieruchomości gruntowych. Stolica we współpracy z sąsiednimi gminami będzie także rozwijała i zwiększała zasięg aplikacji Virtualna Warszawa. Trwa faza pilotażowa: testowane są zastosowania mikronadajników wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Łącząc się ze smartfonem, przesyłają one informacje ułatwiające m.in. poruszanie się w budynku (np. dotarcie do konkretnego pokoju lub urzędniczego okienka) i podróżowanie po mieście komunikacją miejską (informują, na którym przystanku należy wysiąść, za ile podjedzie autobus, jakie mija się atrakcje turystyczne). Pomysł został wyróżniony w konkursie fundacji Michaela Bloomberga „Mayors Challenge” i dostał 4 mln zł nagrody na fazę pilotażową.

Więcej ścieżek rowerowych

W ramach inwestycji w mobilność stolica planuje rozwój transportu niskoemisyjnego, a to oznacza nakłady na parkingi „Parkuj i jedź” oraz systemy dróg rowerowych. W Warszawie jest 14 parkingów P+R z 4,2 tys. miejsc. Ostatnio ratusz pyta mieszkańców w ankiecie, gdzie powinny powstawać kolejne takie obiekty postojowe. Natomiast rowerzystom miasto zafunduje do 2020 r. 168 km tras. Mają kosztować 171,5 mln zł.

— Chodzi o najważniejsze „brakujące” trasy, m.in. Puławska, Połczyńska, Pułkowa, Czecha, Patriotów, Modlińska, Marsa itd. — wymienia Artur Tondera, kierownik zespołu ds. komunikacji rowerowej w Zarządzie Dróg Miejskich w Warszawie. Co roku w stolicy przybywa 40-50 km tras rowerowych i tysiąc stojaków. Działa też kilkadziesiąt samoobsługowych stacji napraw rowerów (można je znaleźć na stronie: www.mapa.um.warszawa.pl). Darmowe wypożyczalnie rowerów towarowych są w dziewięciu dzielnicach, a rowery Veturilo można wypożyczyć w ponad 200 miejscach (3 tys. rowerów, 2 mln wypożyczeń rocznie). Testowo udostępniono także tandemy i rowerki dziecięce.

— Ponieważ umowa z obecnym operatorem kończy się w 2016 r., finalizujemy prace nad koncepcją funkcjonowania systemu w następnych latach. Przewidujemy przetarg na nowego operatora w pierwszej połowie 2016 r. — zapowiada Artur Tondera.

Miasto realizuje także projekty rowerowe zgłoszone przez mieszkańców do budżetu partycypacyjnego. Wydatki gospodarcze będą realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych metropolii warszawskiej. Plany dotyczą uzbrajania terenów inwestycyjnych w stolicy i 39 gminach (będzie na to niemal 11 mln EUR) i promocji (na nią dofinansowanie ma wynieść 5,8 mln EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu