Warszawa ściąga zagraniczne start-upy

opublikowano: 12-12-2017, 12:06
aktualizacja: 12-12-2017, 12:07

Międzynarodowe zespoły w ramach Bridge to MassChallenge Warsaw będą doskonalić w Polsce swoje technologie. Wesprą je PKO BP, Visa i PGE.

Po dwóch miesiącach poszukiwań ciekawych rozwiązań technologicznych do programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge Warsaw zakwalifikowana została grupa młodych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski po biznesowe wsparcie i nowe kontakty. Zaproszenie otrzymali startupowcy z 12 krajów - poza Polakami są wśród nich reprezentanci Węgier, Ukrainy, Rosji, Czech i Słowacji. Co ciekawe, do programu zgłosiły się również firmy z Estonii i Izraela, w których systemy wsparcia technologicznej przedsiębiorczości są mocno zakorzenione. W Polsce natomiast realizacja międzynarodowych programów akceleracyjnych wciąż jeszcze należy do rzadkości, głównie z powodu finansowania ich z publicznych dotacji, które kładą nacisk raczej na promocję rodzimych rozwiązań.    

Potrzebujemy jeszcze kilku lat, aby móc równać polski sektor startupowy z zachodnioeuropejskimi. Teraz nadrabiamy zaległości — zaznacza Paweł Bochniarz.
Grzegorz Kawecki

Program MassChallenge Warsaw wystartował z inicjatywy Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej (FPT), jest wspierany przez PKO Bank Polski oraz firmy Visa i PGE. Paweł Bochniarz, szef FPT, zaznacza, że napływ zagranicznych talentów technologicznych do Polski może pozytywnie wpływać na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i rynku venture capital. Świeża krew jest nam potrzebna, ponieważ krajowemu sektorowi start-upowemu wciąż jeszcze daleko do europejskich i światowych liderów. A dostęp do międzynarodowych projektów stwarza nowe możliwości inwestycyjne dla polskich funduszy vc. Korzystny może okazać się również z punktu widzenia dużych firm, zapewniając im dopływ nowych technologii. 

- Liczymy na to, że program wzmocni pozycję Polski w regionalnym ekosystemie start-upowym, co ułatwi nam korzystanie z potencjału tkwiącego w innowacjach – zaznacza Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO Banku Polskim.

Wyłonione w MassChallenge zespoły przejdą teraz akcelerację. Warsztaty będą realizowane najpierw w Warszawie, potem – dla najlepszych zespołów - w Bostonie. Szansę udziału w nich otrzymali m.in. Klear Lending, bułgarska platforma kredytowa P2P, łotewska firma Edurio (rozwiązanie monitorujące jakość edukacji), białoruska spółka CertChain (sieć certyfikacji oparta o technologie blockchain). Na liście są także krajowe IC Solutions (cyfrowy długopis) czy DrOmnibus, tworzący cyfrową platformę wspierającą terapię dzieci z autyzmem. Udział w programie biorą młodzi przedsiębiorcy, którzy jednak mają już gotowy, dostępny na rynku produkt.

 

25 - Tyle start-upów, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej, zostało zakwalifikowanych do polskiej edycji programu MassChallenge. Inicjatywa ma przyciągnąć do kraju technologiczne talenty z zagranicy. Firmy otrzymają wsparcie w rozwoju biznesów. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane