Warszawa zaoszczędzi na prądzie

  • Anna Pronińska
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

To będzie jedna z największych grup zakupowych w kraju. Może do niej wejść aż 1,5 tys. instytucji.

Coraz więcej samorządów chce zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej. Lokalne władze są świadome, że ceny prądu będą iść w górę, więc budowa grupy zakupowej to szansa na zamortyzowanie podwyżek. Ostatnio takie rozwiązanie wprowadziły m.in. Kraków i Radom. Teraz taki plan ma stolica, która ogłosiła przetarg na wybór doradcy, który pomoże zbudować Warszawską Grupę Zakupową (WGZ).

— Wykorzystujemy nasze doświadczenia związane z wcześniejszym postępowaniem na dostawę energii elektrycznej oraz ubezpieczenie majątku miasta. Skonsolidowany zakup energii dla biur urzędu oraz dzielnic przyniósł około 15-procentowe oszczędności — mówi Agnieszka Kłąb, zastępczyni rzecznika prasowego stołecznego ratusza.

Jej zdaniem, WGZ będzie największą grupą w kraju. W jej skład mają wejść wszystkie jednostki komunalne i spółki, których miasto jest założycielemi właścicielem. Będą to urzędy dzielnic, szkoły, biblioteki, zakłady oczyszczania, zarząd dróg miejskich, a w przyszłości także spółki komunalne — w sumie 1550 jednostek.

Wartość rocznego zapotrzebowania może być liczona w setkach milionów złotych. Instytucje i spółki będą włączane do spółki sukcesywnie — w miarę wygaszania ich dotychczasowych umów.

— Musimy najpierw powołać doradcę, by zbudować grupę i oszacować wielkość oszczędności — zastrzega Agnieszka Kłąb.

Tramwaje Warszawskie niedawno ogłosiły przetarg na zakupenergii elektrycznej na lata 2013-14 o szacunkowej wartości 90,5 mln zł. W przyszłości do WGZ może też dołączyć Metro Warszawskie. Na razie dostawcę prądu wybiera samodzielnie.

— Ogłosiliśmy przetarg na zakup energii elektrycznej dla metra na 2013 r. Oferty otworzymy 1 października. W poprzednim przetargu kupiliśmy energię na 2012 r. za ponad 23 mln zł netto — mówi Paweł Siedlecki z Metra Warszawskiego.

WGZ zostanie powołana bezterminowo. Pierwszy przetarg na zakup energii ma być ogłoszony na przełomie czerwca i lipca 2013 r.

— WGZ jest skazana na powodzenie, skoro inne samorządy już cieszą się z tańszych zakupów. Szlaki zostały przetarte, więc i błędów powinno być mniej — mówi Robert Dankiewicz koordynator grupy zakupowej organizowanej przez Podkarpacki Klub Biznesu (PKB). Jego zdaniem, w przypadku tak dużych samorządów jak Warszawa konieczne będzie posegregowanie podmiotów należących grupy.

— Może być tak, że to, co dla jednego będzie korzystne, dla innego niekoniecznie. Dlatego konieczna będzie segmentacja podmiotów. Nasz klub w pierwszym roku funkcjonowania grupy zakupowej popełnił błąd, bo dla wszystkich uczestników ustalił taką samą średnią cenę. Teraz dostosowujemy ceny do potrzeb naszych członków — mówi Robert Dankiewicz.

Warto wspomnieć, że na Mazowszu już ósmą grupę zakupową tworzy Mazowiecka Agencja Energetyczna. Samorządowa spółka chwali się, że dotychczasowe oszczędności jej partnerów sięgają 20 proc. Z jej ofert skorzystało ponad 200 jednostek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu