Czytasz dzięki

Warto zadbać o komfort ciszy

Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain
opublikowano: 18-10-2020, 22:00

Konieczność zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej w budynkach została już dostrzeżona przez inwestorów wiele lat temu.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

HENRYK KWAPISZ, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain
Zobacz więcej

HENRYK KWAPISZ, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain Fot. ARC

Powód jest oczywisty — dzięki niskiemu zużyciu energii na ogrzewanie po prostu mamy więcej pieniędzy w portfelu. Nowym trendem, który powoli przebija się do świadomości Polaków, jest określanie śladu węglowego budynków. Dzięki niemu będzie można projektować i budować bardziej świadomie, minimalizując niekorzystny wpływ budynków na środowisko. Jednakże potrzeba jeszcze trochę czasu, aby ten wskaźnik był powszechnie brany pod uwagę. Natomiast w zasięgu ręki inwestorów jest już możliwość, aby zadbać o dobrą akustykę kupowanych mieszkań czy domów.

W ostatnich latach została znowelizowana cała seria polskich norm, które określają wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej przegród w budynkach: stropów czy ścian oddzielających nas od: sąsiada, głośnej ulicy, czy wreszcie sklepu, który funkcjonuje pod naszym mieszkaniem. Co więcej, powstała też norma (PN-B-02151- 5:2017-10) określająca „klasy akustyczne” dla budynków mieszkalnych. Można w niej znaleźć wymagania dla kilku klas od AQ-0 do AQ-4, a także zobaczyć jak powinno wyglądać świadectwo klasy akustycznej budynku. Warto zacząć wymagać od projektantów i deweloperów, aby stosowali tę normę. Dzięki temu będziemy mogli dużo lepiej odpoczywać w cichszym mieszkaniu. A jak bardzo powszechny jest hałas w naszym życiu, można przeczytać w opublikowanym we wrześniu 2020 r. raporcie „Polska w decybelach”. Został on przygotowany przez Stowarzyszenie „Komfort Ciszy” we współpracy z Saint-Gobain.

Eksperci dokonali pomiarów poziomu hałasu w siedmiu największych polskich aglomeracjach, w każdym z nich w ośmiu kategoriach. Tymi kategoriami były centra miast, osiedla mieszkaniowe i główne ulice. Wzięto również pod uwagę miejsca, w których często przebywamy — zarówno te z natury głośne, jak galerie handlowe, jak i te, do których uciekamy szukając spokoju. W raporcie nazwano je miejscami odpoczynku. Autorzy badania odwiedzili ponadto instytucje kultury oraz pokusili się o zidentyfikowanie dźwiękowych ikon dla każdej z aglomeracji, jak na przykład harmider w krakowskich Sukiennicach. Przeanalizowali również poziom hałasu w sytuacjach życiowych, jakich doświadczamy w miejscu zamieszkania, pracy oraz w szkole. Elementem raportu „Polska w decybelach” jest też poradnik dotyczący tego, na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca pracy (jako kryterium oceny pracodawcy, wtedy, kiedy mamy komfort wyboru), miejsca zamieszkania oraz szkoły. Raport jest dostępny na www.wpogonizacisza.pl. Warto po niego sięgnąć, aby wiedzieć jaki hałas nam towarzyszy i jak się przed nim chronić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Saint-Gobain

Polecane