Wartość inwestycji spadła

IT
opublikowano: 10-02-2009, 00:00

CB Richard Ellis wydał nowy raport z serii Rynek Inwestycyjny w Polsce. Opisuje w nim szczegółowo trendy, które zaczynają się na tym rynku pojawiać.

CB Richard Ellis wydał nowy raport z serii Rynek Inwestycyjny w Polsce. Opisuje w nim szczegółowo trendy, które zaczynają się na tym rynku pojawiać.

Efektem pogarszającej się koniunktury światowej jest znaczący spadek inwestycji we wszystkich sektorach rynku nieruchomości w Polsce. W 2008 r. zawarto w Polsce 51 transakcji, których całkowita wartość wyniosła około 1,9 mld EUR. Rok wcześniej osiągnęła 3 mld EUR.

Około 96 proc. zainwestowanych w minionym roku środków to kapitał zagraniczny. Szacuje się, że statystyczna transakcja opiewała na 37 mln EUR.

— Ze względu na trudności w pozyskaniu finansowania wartość inwestycji w 2009 r. prawdopodobnie utrzyma się na podobnym poziomie jak w minionym roku — mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i analiz w firmie CB Richard Ellis.

Na rynku inwestycyjnym wciąż dominują zakupy w sektorach biurowym i handlowym. Mimo to zanotowano rosnące zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowym i hotelowym. Udział transakcji na rynku biurowym w 2008 r. był wysoki i wyniósł prawie 1,16 mld EUR. Zakupy obiektów handlowych, w przeciwieństwie do poprzednich lat, były mniej spektakularne i osiągnęły 461 mln EUR, co stanowi 25 proc. wszystkich inwestycji dokonanych w Polsce. W 2008 r. zawarto też 7 transakcji dotyczących obiektów magazynowych (144 mln EUR) oraz 3 związane z hotelami (100 mln EUR).

61

proc. Taka część transakcji inwestycyjnych, dokonanych na polskim rynku nieruchomości w 2008 r. dotyczyła obiektów biurowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane