Wasiak: plan restrukturyzacji PR wkrótce trafi do KE

PAP
10-09-2015, 08:20

Plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych jest gotowy, w drugiej połowie września zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej, mówi PAP minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. Zaznaczyła, że niewykluczone są kolejne przekształcenia PR.

Zobacz więcej

Maria Wasiak Krystian Maj/FORUM

Marszałkowie 13 regionów pod koniec czerwca br. zaakceptowali plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych (PR). Zakłada on, że większościowy pakiet udziałów w spółce obejmie Agencja Rozwoju Przemysłu w zamian za wkład w wysokości ok. 770 mln zł (zarezerwowane w budżecie państwa na 2015 r.). Pieniądze zostaną przeznaczone na pozbycie się historycznych długów, restrukturyzację oraz rozwój spółki. Aby pieniądze mogły trafić do PR konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej.

"Celem udzielonego przez rząd wsparcia jest doprowadzenie do sytuacji, w której spółka Przewozy Regionalne osiągnie trwałą rentowność i będzie mogła podejmować samodzielne decyzje bez finansowej pomocy państwa" – zapowiedziała minister Wasiak.

"Zaangażowanie rządu w restrukturyzację Przewozów Regionalnych było podyktowane tym, że rynek nie wykształcił na razie podmiotów które mogłyby przejąć wykonywanie kolejowych usług w połączeniach regionalnych na obszarze całego kraju. Chodzi o to, że w sytuacji, kiedy taki podmiot jak Przewozy Regionalne zostaje postawiony w stan upadłości, nie ma na rynku innej spółki, która by zaspokoiła potrzeby transportu regionalnego na terenie całego kraju. W taki sposób uzasadniliśmy także powód naszej interwencji we wniosku notyfikującym pomoc publiczną w Komisji Europejskiej" – podkreśliła minister Wasiak.

Dodała, że wprowadzenie do Przewozów Regionalnych Agencji Rozwoju Przemysłu zlikwiduje "marazm decyzyjny”, bo to ARP będzie mogła podejmować strategiczne decyzje.

„Przewozy Regionalne wykonywały usługi w różnych województwach i miały bardzo duże trudności w dostosowaniu się do ich potrzeb, ponieważ każde województwo miało inne oczekiwania" - dodała szefowa MIR.

Wasiak przyznała, że Przewozy Regionalne to spółka, która powstała po dużym przedsiębiorstwie państwowym, więc "miała wszystkie wady przedsiębiorstwa państwowego, wszystkie dysfunkcje i nie było dobrego sposobu jak sobie z tym poradzić".

Zaznaczyła, że niewykluczone są kolejne przekształcenia PR. "Nie zmieniamy rzeczy głównej, Przewozy Regionalne pozostają podmiotem na usługach samorządu terytorialnego, ale otwartym na dalsze przekształcenia według oczekiwań klienta, jakim są samorządy, a przede wszystkim potrzeby pasażerów" - podkreśliła Wasiak.

Przewozy Regionalne są największym w Polsce przewoźnikiem kolejowym. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża ok. 1600 pociągów Przewozów Regionalnych, a z ich oferty korzysta codziennie prawie 230 tys. osób.

Spółka Przewozy Regionalne zanotowała w 2014 r. stratę w wysokości 5,46 mln zł, pierwotnie spółka planowała stratę za ub. rok w wysokości 28 mln zł. W tym roku spółka planuje zysk na poziomie 200 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wasiak: plan restrukturyzacji PR wkrótce trafi do KE