Wcale nie jesteśmy "pijakami" Europy

DI, Polski Przemysł Spirytusowy
opublikowano: 20-06-2013, 11:24

Kojarzeni od lat z pijaństwem Polacy wcale nie wypadają tak źle na tle reszty Europy. Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego pijemy mniej i mądrzej od przeciętnego Europejczyka.

Średnie spożycie alkoholu w Polsce wynosi 10,1 litrów w przeliczeniu na czysty alkohol. To mniej niż wynosi średnia europejska, którą  oceniono na 10,7 litrów.

Systematycznie wzrasta w Polsce spożycie piwa, choć notuje się spadek dynamiki. Po załamaniu w latach 1980-2000 stałą tendencję wzrostową obserwuje się w przypadku napojów spirytusowych, choć również w tym przypadku w ostatnich latach proces ten spowalnia. Na mniej więcej stałym poziomie pozostaje z kolei spożycie win.

Pod względem spożycia alkoholu Polska zajmuje 19. miejsce w Europie. Liderami spożycia są mieszkańcy Luksemburga, Czech i Łotwy. Powyżej unijnej średniej piją mieszkańcy krajów zachodnich: Francji, Austrii i Niemiec.

Co ważne, poniżej unijnej średniej znajdujemy się również w rankingu nadużywania alkoholu. Do ryzykownego spożywania alkoholu przyznało się 19,3 proc. mężczyzn i 2,4 proc. kobiet, co daje nam 6 miejsce od końca na 20 badanych krajów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Polski Przemysł Spirytusowy

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wcale nie jesteśmy "pijakami" Europy