„Wchodzimy w nową fazę hossy”

AS
16-03-2010, 10:56

Duże wzrosty na GPW. Wciąż drożeją akcje mniejszych firm. „Inwestycje w tym segmencie spółek są w chwili obecnej najbardziej obiecujące” – twierdzi Kazimierz Szpak z KBC TFI.

Krajowi inwestorzy mają powody do zadowolenia. Indeksy rosną jak na drożdżach. Mocno drożeją papiery blue chipów, choć tygodniowe tempo wzrostu pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza w porównaniu do indeksów mniejszych spółek.
„Słabsze zachowanie się akcji dużych spółek od początku roku wynika nie tylko z dużej podaży na rynku pierwotnym, ale przede wszystkim ze słabszego zachowania się rynków globalnych” – tłumaczy relatywną słabość WIG20 Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora Biura Zarządzania Aktywami z KBC TFI. Przypomnijmy, że już kilka miesięcy temu, kiedy wielu analityków ostrzegała przed spadkami, on sugerował zwiększanie portfela akcji.

Od tygodni najlepiej radzą sobie firmy mniejszego kalibru. mWIG40 czy sWIG80 nie mają większych problemów z ustanowieniem swoich kolejnych, nowych tegorocznych szczytów. Skąd ta siła?
„Małe i średnie spółki nie będąc w kręgu zainteresowania inwestorów zagranicznych charakteryzują się znacznie mniejszym poziomem korelacji ze światowymi indeksami. To że zachowują się one w ostatnim czasie znacznie lepiej niż spółki duże świadczy o tym, że rynek akcji wchodzi w nową fazę hossy. Wysoka płynność nie jest już przez inwestorów ceniona” – czytamy w ubiegłotygodniowym komentarzu Szpaka. .

Według eksperta z KBC TFI inwestorzy szukają teraz niszowych mniejszych tematów inwestycyjnych, które w dłuższej perspektywie powinny zarobić najwięcej. Potwierdza to również wyraźny ostatnio wzrost zainteresowania zarządzających funduszami spotkaniami z takimi spółkami.

„Dlatego też inwestycje w segmencie małych i średnich spółek są w chwili obecnej najbardziej obiecujące. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że płynność takich inwestycji jest zawsze znacznie niższa i w momentach wzrostu niepewności na rynku może stanowić poważny problem” – twierdzi Szpak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / „Wchodzimy w nową fazę hossy”