We wtorek złoty lekko się umacniał

PAP
11-08-2015, 17:43

Polska waluta wobec zagranicznych dewiz we wtorek lekko się umacniała. Ok. godz. 17 euro kosztowało 4,20 zł, dolar 3,80 zł, a frank 3,87 zł. Analitycy walutowi wskazują, że na wycenę złotówki wpłyną dane dotyczące inflacji i PKB, które mają być podane w tym tygodniu.

"Notowania EUR-PLN wskazują, że nasz rynek znalazł pewną równowagę na stosunkowo wysokich poziomach w okolicach 4.20, a brak czynników krajowych, które mogłyby wprowadzić większą zmienność, powoduje widoczną dziś stagnację (…) Kolejny dzień z rzędu widzieliśmy we wtorek słabość franka szwajcarskiego, która pozwoliła na spadki do poziomu 3.85. Obecny trend napędzany jest głównie przez szwajcarskich inwestorów i jak głoszą rynkowe plotki przy dość małej płynności i zainteresowaniu największych graczy, którzy mogą zaaktywizować się w okolicach 1.10 na EUR-CHF, co pokrywałoby się z okolicami 3.80 w stosunku do złotego, przy założeniu, że wartość PLN pozostanie stabilna" - napisał w komentarzu do wtorkowej sesji ekspert DM mBanku Kamil Maliszewski.

Zwrócił on uwagę, że we wtorek wyraźnie tracił kurs euro-dolar, co pozwoliło na spadki dolara do złotówki. "Trudno jednak wskazać jedną przyczynę tak dużej siły wspólnej waluty. Wydaje się, że z jednej strony decyzja Banku Chin doprowadzi do spadku cen surowców oraz jeszcze mniejszej presji inflacyjnej w globalnej gospodarce, co może zniechęcić Rezerwę Federalna z USA do podwyżek stóp procentowych podczas wrześniowego posiedzenia i w naturalny sposób osłabić dolara. Z drugiej strony euro zyskiwało ze względu na spadek apetytu na ryzykowne aktywa. Znaczący kłopot w ocenie przyszłej sytuacji przynosi więc wyprzedaż na największych rynkach giełdowych, którą trudno wiązać z dziś z czynnikami fundamentalnymi poza negatywnym zaskoczeniem odczytem ZEW z Niemiec" - ocenił Maliszewski.

Jego zdaniem umacnianie się złotówki do dolara nie będzie długotrwałe i nasza waluta będzie kosztować powyżej 3.85 zł za 1 USD.

Ekspert DM mBanku dodał, że ryzyka dla złotego mogą pojawić się w drugiej części tygodnia, kiedy poznamy dane na temat inflacji oraz odczyt PKB za drugi kwartał.

Analityk Domu Maklerskiego banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenił, że wtorkowe lekkie umocnienie złotówki poszło w ślad za spadkiem rentowności krajowego długu. "Wydarzeniem sesji pozostawał ruch ze strony Chińskiego Banku Ludowego, który zdecydował się osłabić juana o blisko 2 proc., powodują szerokie następstwa dla większości rynków finansowych" - podkreślił.

Ryczko dodał, że pod presją znalazły się surowce, co powodować może obawy co do inflacji, oraz rynki akcji.

Podobnie jak Maliszewski, Raczko zwraca uwagę, że na kondycję polskiej waluty będą miały wpływ czwartkowe dane dot. inflacji CPI. "W szerszym kontekście na wycenie złotego ważą obecnie perspektywy działań ze strony FED oraz obawy związane z krajowym ryzykiem politycznym" - dodał analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / We wtorek złoty lekko się umacniał