Weekendowe nastroje na Wall Street

PAL, MarketWatch
10-12-2010, 16:11

Inwestujący na parkietach amerykańskich bardziej niż akcjami interesują się zakupami przedświątecznymi. Taki obraz rynku dają pierwsze minuty piątkowego handlu na parkietach USA, które upływają w  nastrojach lekko popytowych. Główne indeksy utrzymują się wprawdzie ponad kreską, ale trudno mówić o przewadze byków.

Sesja rozpoczęła się dość wysoko – prawdopodobnie pod wrażeniem danych o deficycie handlowym USA. Informacja ta, podana godzinę przed dzwonkiem, zaskoczyła analityków. – Jak podał amerykański Departament Handlu, deficyt handlowy USA w listopadzie okazał się najniższy od stycznia - spadł o 13,2 proc., do -38,7 mld USD. Konsensus prognoz analityków z Wall Street wynosił… 44,3 mld USD. Jednocześnie z publikacją danych po październiku rząd podał zrewidowane dane za wrzesień. Po rewizji okazało się, że deficyt wyniósł 44,6 mld USD, a nie 44,0 mld USD, jak szacowano wcześniej.

„Te dane, znacznie lepsze od oczekiwań, zmieniają nieco obraz stanu gospodarki USA, jaki mamy.  Po ich publikacji zmieniamy prognozę wzrostu PKB USA w IV kwartale z 2,1-proc. do 2,6-proc.” – skomentował Eric Green, szef działu strategów w TD Securities, dla MarketWatch. 

Nastroje może poprawić publikacja indeksu nastrojów konsumentów za grudzień. Indeks publikowany przez University of Michigan wzrósł do 74,2 pkt z 71,6 w listopadzie i przy prognozach 72,9 pkt. Przed recesją indeks wynosił 80 pkt.

W pierwszych minutach piątkowego handlu tracą papiery Aastrom Biosciences (-25 proc.) oraz National Semiconductor (-7 proc.). Tenet Healthcare drożeje o 48 proc., a Becman Coulter o 30 proc. Przed sesją udziałowcy tej ostatniej dowiedzieli się z wypowiedzi osoby „zbliżonej do spółki” dla dziennika „The Wall Street Journal”, że Becman zostanie wystawiona na sprzedaż. Wycena rynkowa spółki na koniec czwartkowej sesji wynosiła ok. 4 mld USD. Tymczasem późno w czwartek po rynku krążyły pogłoski, że BEC może otrzymać ofertę opiewająca na 5 mld USD. National Semiconductor z kolei kontynuuje przedsesyjną przecenę, do której przyczyniła się publikacja wyników finansowych i prognoz.

Warto obserwować dziś handel na akcjach Community Health Systems. Spółka poinformowała, że Tenet Healthcare odrzuciła ofertę przejęcia po 6 USD za akcję w gotówce, co oznaczało 40-proc. premię z stosunku do czwartkowego zamknięcia sesji. Tenet podrożał jeszcze przed dzwonkiem o ponad 50 proc.
Standard & Poor’s ogłosiła dziś zmiany w indeksie. Do grona 500 spółek o największej kapitalizacji dołączą F5, Networks, Netfix oraz Newfield Exploration, dotychczasowe składowe indeksu S&P MidCap 400. Zastąpią one w indeksie S&P500 spółki The New York Times, Office Depot oraz Eastman Kodak. Z indeksu wypadnie King Pharmaceuticals, w związku z przejęciem przez Pfizera, a na wolne miejsce wskoczy Cablevision Systems.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Weekendowe nastroje na Wall Street