Węgierski milioner kupuje WSiP

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Zoltán Varga, właściciel jednej z największych grup medialnych z siedzibą w Budapeszcie, chce stworzyć potentata w regionie. Zaczyna od Polski

Orbanizacja węgierskich mediów, madziaryzacja polskich. Central Group, węgierska grupa inwestycyjna, która ma w portfelu projekty za ponad 250 mln EUR, kupi od Advent International Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). Fundusz był ich właścicielem od 2010 r. Kwota przejęcia nie została ujawniona.

Central Group, która należy do Zoltána Vargi, jest na Węgrzech wydawcą czasopism online i drukowanych, trafiających do prawie dwóch trzecich mieszkańców tego kraju, a także 600 tytułów, m.in. „Harry’ego Pottera”, serii kryminałów skandynawskich czy książek dla dzieci. W Polsce grupę mediową chce budować na bazie WSiP.
Zobacz więcej

SZKOLNY PRZYCZÓŁEK:

Central Group, która należy do Zoltána Vargi, jest na Węgrzech wydawcą czasopism online i drukowanych, trafiających do prawie dwóch trzecich mieszkańców tego kraju, a także 600 tytułów, m.in. „Harry’ego Pottera”, serii kryminałów skandynawskich czy książek dla dzieci. W Polsce grupę mediową chce budować na bazie WSiP. Fot. Marek Wiśniewski

— W tym tygodniu złożymy wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponieważ nie mam w Polsce spółek z tej branży, spodziewam się, że dostaniemy zgodę w trzy-cztery tygodnie i we wrześniu zostaniemy właścicielem WSiP — mówi Zoltán Varga, właściciel Central Group i 22. na liście najbogatszych Węgrów magazynu „Forbes” z majątkiem wycenianym na 44,9 mld HUF (598,3 mln zł).

Baza do przejęć

Zakup WSiP to element szerszego planu.

— Tworzę grupę mediową w Europie Środkowej i Wschodniej. Na Węgrzech Central Group jest jednym z największych wydawców. Właśnie kupiliśmy drukarnię, a w ostatnich trzech latach sporo inwestowaliśmy w spółki cyfrowe: największy w kraju portal o gotowaniu Nosalty.hu, portal sportowy Rangado.hu i ekonomiczny G7.hu — mówi Zoltán Varga.

Przyznaje, że WSiP nie jest spółką mediową. Jeszcze.

— Ma za to rozpoznawalną markę, świetnych pracowników i doskonałą bazę danych, dzięki której chcemy zdobywać klientów. WSiP będzie dla nas bazą do kolejnych przejęć. Chciałbym kupić w Polsce więcej i zbudować portfel spółek mediowych — mówi biznesmen.

Balaton nad Wisłą

Zapowiada kontynuację zapoczątkowanej w 2016 r. strategii budowania biznesu szkół językowych, w ramach których WSiP kupił Profi-Lingua i Empik School i mają ponad 50 placówek, w których uczy się 35 tys. studentów.

— Będziemy przejmować kolejne szkoły językowe i skonsolidujemy rynek — mówi Zoltán Varga. Na rynku wydawnictw szkolnych będzie konkurować z fińską spółką Sanoma, właścicielem wydawnictwa Nowa Era. — To zabawne, bo na Węgrzech Sanoma sprzedała mi swoją spółkę — zauważa Zoltán Varga.

Zapowiada, że uruchomi w Polsce odpowiednik Nosalty.hu, który ma na Facebooku 1 mln fanów i 67 tys. przepisów, w tym w formacie wideo.

— Nie ma jeszcze konkretnej daty uruchomienia portalu, ale już nad tym pracujemy — mówi założyciel Central Group.

Planuje też w Warszawie i Bratysławie projekt, który w Budapeszcie odpali pod koniec sierpnia: Société, miejsce łączące branże kulinarną, sztuki współczesnej, kultury i mody.

— Otwieramy centrum kultury i sztuki — należącą do mnie, odrestaurowaną kamienicę w centrum Budapesztu, gdzie na prawie 4,5 tys. mkw. znajdą się restauracja, bar, biura coworkingowe, sklepy e-commerce, a także będą się odbywać pokazy mody i wystawy sztuki współczesnej, głównie węgierskiej. Przez pierwsze trzy lata na pewno nie będę na tym zarabiać — mówi biznesmen.

Poza Węgrami zamierza tworzyć Société w wynajmowanych budynkach.

Najpierw Polska

Biznesmen przygotowywał się do transakcji przejęcia WSiP przez rok.

— W ostatnich sześciu miesiącach przyjeżdżałem do Warszawy co dwa tygodnie. Rozważałem zakup dużej spółki mediowej, ale pojawiły się pogłoski o planach wprowadzenia w Polsce zmian w prawie. Nie brałem udziału w przejęciu aktywów radiowych od Grupy Lagardère, bo cena była za wysoka [spółki w Polsce, Czechach, Rumunii i na Słowacji kupiła Czech Media Invest, kontrolowana przez Daniela Kretinskiego, jednego z najbogatszych Czechów — przyp. red.]. Nie interesują mnie telewizja ani segment billboardów. Chcę inwestować w media cyfrowe i drukowane, bo widzę tu najwięcej synergii — mówi Zoltán Varga.

W ramach nowej strategii Central Group skoncentruje się na zarządzaniu danymi i przejęciach w regionie.

— Nie mógłbym budować środkowoeuropejskiej grupy bez Polski, dlatego od tego kraju zacząłem. Rozmawiamy też z wydawnictwem na Słowacji — i tam dojdzie najpewniej do najbliższego przejęcia — oraz firmą z Czech. W trzy lata chcemy zbudować grupę o przychodach rzędu 500-600 mln EUR, która będzie docierać do połowy mieszkańców regionu. Na Węgrzech naszymi klientami jest dwie trzecie populacji — twierdzi twórca Central Group.

Zostaje w telekomie

Nowa strategia nie zmieni polityki wobec Premium Mobile, w którym Zoltán Varga ma ponad 25-procentowy pakiet.

— To wirtualny operator, który wypada najlepiej pod względem zdobywania nowych numerów [w drugim kwartale odebrał o 13,5 tys. więcej numerów, niż oddał — przyp. red.]. Ostatnio zawarł umowę z Polkomtelem. Spółka jest dobrze zarządzana. Na razie zostanę jej udziałowcem, jest za wcześnie, by myśleć o sprzedaży — twierdzi biznesmen.

Zoltán Varga sprzedał za to większość akcji Wizz Aira, w którym był pierwszym prywatnym inwestorem, a po debiucie linii lotniczej na giełdzie w Londynie miał poniżej 1 proc.

— Zostawiłem sobie kilka akcji. Wciąż śledzę, co się dzieje z tą spółką, dziś wycenianą na 6 mld USD, ale sprzedałem pakiet akcji, bo firma jest dobrze zarządzana, odnosi sukces, nie mogę jej już pomóc. Wolę powtórzyć jej sukces w innych branżach — mówi Zoltán Varga. Przyznaje, że nadal przyjaźni się z Józsefem Váradim, twórcą Wizz Aira.

— Ostatnio zainwestowaliśmy wspólnie w spółkę technologiczną — ujawnia biznesmen. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Obawy przed monopolem

PAWEŁ WASZCZYK, redaktor naczelny portalu Rynek-ksiazki.pl

Rynek książki szkolnej jest specyficzny: to rynek wydawcy. WSiP jest jednym z jego liderów, a warto pamiętać, że dominuje w segmencie publikacji edukacyjnych z zakresu nauczania zawodowego, który w związku ze zmianami w tym obszarze edukacji wydaje się bardzo perspektywiczny.

WSiP ma również doświadczenia w segmencie bardziej ogólnym, bo należy do niego wydawnictwo Zielona Sowa, które zajmuje się książkami okołoszkolnymi i generuje ok. 30 mln zł obrotów. Pomysł konsolidacji rynku wokół WSiP i Zielonej Sowy wydaje się bardzo ciekawy. Pytanie, ile będzie na to pieniędzy i ile przestrzeni dla takiej aktywności pozostawi UOKiK.

Spodziewam się również, że WSiP będzie chciał utrzymać kurs obrany kilka lat temu, czyli intensywnie rozwijać biznes szkoleń i nauki języków obcych, w tym szkół językowych. W przypadku tych ostatnich przeszkodą w konsolidacji może być właśnie UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu