Wenezuela: Szlaban na drogie wakacje

Ograniczenia w zagranicznych wydatkach wakacyjnych Wenezuelczyków ulżą kłopotom finansowym rządu w Caracas, donosi agencja Bloomberg.

FOT. BLOOMBERG
Zobacz więcej

FOT. BLOOMBERG

Wenezuelczycy wyjeżdżający na wakacje m.in. do USA, Kolumbii i Meksyku będą mieli prawo do wydania za pomocą karty kredytowej do 700 USD na osobę, a nie jak dotychczas do 2,5 tys. USD, zdecydowało ministerstwo finansów w Caracas. To posunięcie umożliwi borykającemu się z chronicznym niedoborem amerykańskiej waluty krajowi zaoszczędzenie tylko do końca roku 2,8 mld USD, szacuje bank Barclays.

- Najważniejszy jest sygnał, który został wysłany. Rząd chce w ten sposób pokazać, że zrobi wszystko, żeby wywiązać się ze zobowiązań – oceniał w nocie do klientów Francisco Ghersi, dyrektor zarządzający w towarzystwie Knossos Asset Management.

Nie wszyscy wypoczywający będą musieli zmieścić się w tak niskim limicie. Podróżujący do Argentyny, Urugwaju i Boliwii będą mogli wydać za pomocą karty do 1,5 tys. USD, a wyjeżdżający do Europy, Azji i Afryki – nawet 2 tys. USD. Decyzja ministerstwa finansów pomogła w wypchnięciu notowań przecenionych z obawy przed możliwą niewypłacalnością obligacji Wenezueli na trzymiesięczny szczyt. Zwyżki notowań obligacji Wenezueli nie będą trwałe, jeżeli nie wróci wzrostowa tendencja na rynku ropy naftowej lub kraj nie zdecyduje się na reformy gospodarcze, ocenia jednak Siobhan Morden z banku Jefferies.

Sięgające 2,8 mld USD oszczędności to istotna kwota w obecnej sytuacji Wenezueli, zauważają specjaliści Barclays. W październiku i listopadzie kraj będzie musiał dokonać spłaty 5,2 mld USD z tytułu zapadania obligacji. Jednak w kolejnych dwóch latach wymagalne staną się zobowiązania na 20,3 mld USD, a to kwota niemal równa rezerwom walutowym Wenezueli, oblicza bank JPMorgan Chase.

- Choć ostatnie posunięcia pomogą rządowi uniknąć niewypłacalności w tym roku, istnieje znaczące ryzyko, że dojdzie do niej w 2016 r. Pogłębiające się problemy gospodarcze będą zwiększały niezadowolenie społeczne, a to przekłada się na ryzyko ostrego kryzysu politycznego – oceniała Risa Grais-Targow, analityczka ośrodka Eurasia Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wenezuela: Szlaban na drogie wakacje