Wezwanie na Asseco zakończy się pomyślnie – Haitong Bank

GSU
opublikowano: 20-12-2019, 14:57

Analitycy Haitong Banku uważają, ze oferta zakupu 22 proc. akcji Asseco ogłoszona przez Cyfrowy Polsat zakończy się pomyślnie. Szacują, że Asseco otrzyma dodatkowe 200 mln zł w latach 2020-21 na finalizację systemu bilingowego oraz 80 mln zł rocznie od 2022 r. z tytułu utrzymywania i nowych kontraktów od grupy Cyfrowego.

Wyższa wycena to pokłosie uwzględnienia przez analityków potencjalnych synergii wynikających ze ścisłej współpracy z Cyfrowym Polsatem. W ocenie Haitong Banku głównym powodem transakcji dla Cyfrowego Polsatu jest kontrola nad zaufanym zewnętrznym dostawcą IT, który skoncentrowałby się przede wszystkim na ukończeniu systemu billingowego. Cyfrowy Polsat nie sfinalizował umowy z Huawei w zakresie budowy nowego systemu billingowego, który był realizowany od 4 lat i pochłonął znacznie więcej pieniędzy niż się spodziewano. W rezultacie Cyfrowy Polsat anulował umowę z Huawei.

Analitycy uważają, że Asseco Poland będzie w stanie ukończyć system w najbardziej efektywny i najtańszy sposób, co spowoduje, że oferta Asseco zostanie najprawdopodobniej wybrana przez Cyfrowy Polsat. Zarówno Cyfrowy Polsat, jak i Asseco Poland nie skwantyfikowały potencjalnych synergii biznesowych. Analitycy Haitong Banku uważają, że cena oferowana przez Cyfrowy Polsat jest atrakcyjna i akcjonariusze Asseco powinni rozważyć sprzedaż swoich akcji.

"„Biorąc pod uwagę fakt, że branża telekomunikacyjna potrzebuje wielu inwestycji IT oraz mając na uwadze złe doświadczenia i brak kontroli na kontrakcie z Huawei, Cyfrowy Polsat chce wybrać Asseco Poland jako swojego długoterminowego partnera IT, a zakup 22 proc. akcji zabezpiecza kontrolę Cyfrowemu Polsatowi nad tym przedsięwzięciem” – czytamy w raporcie.

Szacując potencjalne synergie biznesowe, Haitong Bank zakłada, że Asseco Poland otrzyma dodatkowe 200 mln zł w latach 2020-21 na finalizację systemu bilingowego oraz 80 mln zł rocznie od 2022 r. z tytułu utrzymywania i nowych kontraktów od Grupy Cyfrowego Polsatu przy zakładanej marży EBIT Asseco na poziomie 15 proc.

Czytaj także: Los Asseco w rękach OFE.

Artykuł jest skrótem rekomendacji wydanej przez Haitong Bank w piątek o godz. 8.00.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane