WGI - komentarz walutowy

29-01-2001, 18:04

Rynek Walutowy

Rynek krajowy

Kurs USD/PLN w dalszym ciągu pozostaje w trendzie horyzontalnym, który rozpoczął się na przełomie roku. Mimo, iż złoty pozostaje nadal mocny do dolara to ostatnie pięć dni przyniosło lekkie osłabienie waluty krajowej w ramach styczniowej konsolidacji. Taka tendencja może utrzymać się do środowej decyzji FED-u o poziomie stóp procentowych w USA. Rynek spodziewa się, że dojdzie do obniżki o 50 punktów bazowych. Wzmacnianie się dolara przed radą FED-u stało się w ostatnich czasach regułą. Dzisiaj od rana złoty nieco potaniał w stosunku do dolara do poziomu 4.1400. Na prawie tym samym poziomie, bo 4.1380 został ustalony dzisiejszy fixing przez NBP. W tym samym czasie złoty wzmocnił się nieco w stosunku do euro. Fixing dla EUR/PLN wyniósł 3.8170.

Na zachowanie się złotego do dolara i euro ma oczywiście duży wpływ kurs USD/PLN, który ostatnio nieco spada. Najważniejszym krajowym czynnikiem, na który czeka obecnie rynek to informacja o deficycie na rachunku obrotów bieżących w grudniu. Po rekordowo niskim, bo 320 mln USD, deficycie w grudniu rynek spodziewa się jego wzrostu do poziomu 860 mln USD. Dało by to spadek rocznego deficytu z 11.6 mld USD w 1999 roku do 10 mld USD W roku 2000. W związku z powyższym do środy kurs USD/PLN nie powinien ulegać dużym wahaniom. Można się natomiast spodziewać, że będzie pod wpływem kursu EUR/USD.

Rynek międzynarodowy

Jak wspomnieliśmy powyżej, rynek czeka na decyzję FED-u i w związku z tym nie powinno się wydarzyć nic spektakularnego do czwartku. EUR/USD powinien poruszać się w trendzie horyzontalnym pomiędzy poziomami 0.9100-0.9300. Dzisiaj od rana dolar wzmocnił się w stosunku do euro do poziomu 0.9180. W dalszym ciągu wielu analityków jest zdania, że trend wzrostowy, w którym porusza się EUR/USD jeszcze się nie zakończył, a najbliższe dane makroekonomiczne z USA (np. ilość pozwoleń na budowę domów) mogą utrudnić dalsze zwyżki dolara.

Sytuacja Makroekonomiczna

Sytuacja krajowa

Polska zaoferuje 10-letnie euroobligacje o wartości 750 milionów euro i dacie wykupu 14 lutego 2011 roku, a rentowność wyniesie 80 punktów bazowych powyżej rentowności podobnych niemieckich obligacji skarbowych (bundów) - podał menedżer emisji. Datą zapłaty za euroobligacje będzie 12 lutego 2001 roku, zaś menedżerami emisji są Deutsche Bank i Merrill Lynch. Uważamy, że ta informacja będzie przyjęta z rezerwą na rynku walutowym. Po pierwsze, planowane wartości obligacji została podwyższona od 500 mln euro – nie wiadomo dlaczego. Po drugie, to jest to kolejna większa ilość pieniędzy, przy której nie ma zgody między rządem a NBP, co do sposób ich spożytkowania. Obawiamy się, że powstaną napięcia na linii NBP-Ministerstwo Finansów. Sprzedaży takiej ilości obligacji zaowocuje też wzmocnieniem złotego w stosunku do euro.

Jesteśmy zdania, że do końca marca RPP będzie musiała obniżyć stopy procentowe. Podwyższając stopy procentowe kierowano się wysoka inflacją. Także inne czynniki gospodarcze, jak wzrost gospodarczy i bezrobocie, wskazują na potrzebę obniżki stóp procentowych. Prognozujemy deficyt na rachunku obrotów bieżących za grudzień 2000 na 930 mln USD. To również świadczyłoby o potrzebie obniżki. Powinna ona wynieść 100 punktów bazowych.

Sytuacja międzynarodowa

Sytuacja na międzynarodowych rynkach nie ma wyraźnego kierunku. Taką sytuację powoduje nastawienie inwestorów zainteresowanych możliwością obniżki stóp procentowych. W środę ma się odbyć spotkania amerykańskiego Fed-u, podczas który zostanie podjęte decyzja o obniżce stóp procentowych. Naszym zdaniem Fed obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych, aczkolwiek nie wykluczamy 25 punktów bazowych. Jeżeli obniżka wyniesie 50 punktów bazowych, to nic wielkiego się nie wydarzy, gdyż tego właśnie wszyscy oczekiwali. Przy 25 punktach bazowych inwestorzy będą rozczarowani i indeksy zaczną spadać. Natomiast obniżka o 75 punktów wywoła panikę na rynku.

Przygotowują: dr Richard Mbewe i Maciej Domański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI - komentarz walutowy