WGI: złoty staje się coraz mocniejszy

opublikowano: 18-02-2002, 16:02

KOMENTARZ KRAJOWY

USD/PLN i EUR/PLN: Poniedziałkowa sesja, zgodnie z oczekiwaniami, przyniosła umocnienie naszej waluty. Niższe ceny dewiz to przede wszystkim skutek dobrych, piątkowych danych o inflacji. Choć zdecydowana większość analityków była przekonana, że wskaźnik CPI wzrośnie do 3,7 proc. to pod koniec ostatniej w zeszłym tygodniu sesji Główny Urząd Statystyczny opublikował informację o zaskakującym spadku rocznego wskaźnika inflacji w styczniu do 3,5 proc. z 3,6 proc. w grudniu. Dane te zwiększyły prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej już w najbliższym okresie i doprowadziły w rezultacie do zwiększonego popytu na obligacje.

Fakt zaakceptowania przez Sejm w nocy z piątku na sobotę ustawy budżetowej na rok 2002 nie był dla rynku zaskoczeniem i tym samym nie przełożył się na poziom kursów.

W pierwszych godzinach poniedziałkowych notowań kurs dolara do złotego spadł z 4,1650 do 4,1450. Z kolei kurs euro do złotego zniżkował do 3,6170 z 3,6450. Spadek cen dewiz przełożył się na spadek odchylenia krajowej waluty od parytetu poniżej minus 10,40 proc.

O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 4,1520 złotego, za jedno euro 3,6183 złotego (odchyl.– 10,41 proc.), a rynek oczekiwał na publikowane późnym popołudniem dane o dynamice produkcji przemysłowej oraz cenach produkcji sprzedanej przemysłu za styczeń.

Krótkoterminowa prognoza: Naszym zdaniem, notowania złotego powinny ulec stabilizacji przy odchyleniu minus 10,00 - 10,50 proc. Tym niemniej słabe dane o produkcji przemysłowej mogą zwiększyć oczekiwania inwestorów na szybką obniżkę stóp procentowych i dodatkowo wzmocnić naszą walutę. Strategia- Eksporter, Importer: Pozostań neutralny

KOMENTARZ MIĘDZYNARODOWY

USD/JPY i EUR/JPY: W niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush rozpoczął swoją trzydniową wizytę w Japonii. Podczas dzisiejszego spotkania z premierem Junichiro Koizumim poparł on przedstawiony przez rząd Nipponu plan reform. Sesja na rynku japońskiego jena byłaby zapewne dość bezbarwna, gdyby nie pewien incydent. Otóż na konferencji prasowej, która odbyła się zaraz po spotkaniu, amerykański prezydent pomylił dwa pojęcia „dewaluacji” z „deflacją”. Zaraz po tym jak gdy George Bush powiedział, że w trakcie rozmowy z premierem Nipponu omawiana była sprawa dewaluacji jena, kurs USD/JPY wzrósł o 30 pkt. i sięgnął poziomu 132,90. Krótkotrwałą przecenę japońskiej waluty powstrzymało dopiero zdementowanie całej sprawy przez amerykańskich, wysokich rangą dyplomatów, którzy podkreślili, że tematem spotkania była walka z deflacją, a nie ostatnia przecena waluty Nipponu.

W ciągu dnia kurs dolara do jena pozostawał w przedziale 132,40 – 132,90. O godz. 14.40 jeden dolar wyceniany był na 132,75 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Na rynku bez zmian. Naszym zdaniem, notowania japońskiej waluty w najbliższym okresie powinny w dalszym ciągu konsolidować się w szerokim zakresie 131,90 – 133,40. Strategia: Sprzedawaj po 133,20/30; Stop loss 133,60 / Take profit 132,00

EUR/USD: Dzisiejsza sesja na międzynarodowym rynku eurodolara przebiegała dość spokojnie. Mniejsza aktywność inwestorów spowodowana była przede wszystkim brakiem działalności rynku amerykańskiego, gdzie obchodzono Dzień Prezydenta oraz brakiem publikacji ważnych danych makroekonomicznych. W ciągu dnia kurs dolara poruszał się w dość wąskim zakresie wahań 0,8710 – 0,8740. O godz. 14.40 jedno euro wyceniane było na 0,8710 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: W krótkim terminie notowania wspólnej waluty mogą nieco wzrosnąć. Zalecamy zakupy euro na spadkach. Nie wydaje się jednak, aby kurs EUR/USD pokonał poziom 0,88. Strategia: Kupuj po 0,8710/20, Stop loss 0,8680 / Take profit 0,8760

Przygotowali Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: złoty staje się coraz mocniejszy