Wicepremier chce dokończyć dzieła

Kamil Zatoński
01-04-2004, 00:00

Zakusy polityków na rozwodnienie planu Hausnera mogą skończyć się tym, że wicepremier zdezerteruje. Razem ze swoim planem?

— Jeśli nowy rząd będzie chciał realizować inny plan reform, to nie wyobrażam sobie współuczestnictwa w jego tworzeniu — zapowiada Jerzy Hausner, wicepremier odpowiedzialny za gospodarkę.

Odpowiedział w ten sposób na zakusy niektórych posłów, także z SLD i Unii Pracy, na złagodzenia planu oszczędnościowego przy okazji formowania nowego gabinetu.

— Dekompozycja SLD nie sprzyja realizacji mojego planu. Przeszkód było już jednak wiele. Wierzę, że jakoś sobie z tym poradzimy — mówi wicepremier.

Rozmów nie było

Czy Jerzy Hausner widzi dla siebie miejsce w gabinecie Marka Belki?

— Nie rozmawiałem jeszcze na ten temat z prof. Belką. Nie ma natomiast mowy o stawianiu jakichkolwiek warunków brzegowych mojego pozostania w rządzie. Jeśli nowy premier będzie chciał ze mną współpracować, to będzie znaczyło, że oczekuje kontynuowania misji, którą rozpocząłem i chcę dokończyć — odpowiada wicepremier.

We wtorek Marek Belka stwierdził, że jest zwolennikiem planu cięć autorstwa Jerzego Hausnera. Zapowiedział także, że chciałby, aby wicepremier pozostał w rządzie. Wśród polityków SLD pojawiały się jednak pomysły, aby kontynuować reformy Hausnera już bez jego uczestnictwa.

Wiosenne przyspieszenie

Jerzy Hausner wyraził tymczasem nadzieję, że mimo politycznego zamieszania do końca kwietnia uda się przeprowadzić przez głosowanie w Sejmie ustawy wchodzące w skład tzw. pakietu wiosennego. Mają one przynieść w sumie około 14 mld zł oszczędności do końca 2007 r. Nowy rząd, który powstanie po 2 maja, będzie musiał jeszcze „przepchnąć” przez parlament ustawy reformujące KRUS, PFRON, emerytury pomostowe i indeksację świadczeń społecznych.

— Najwcześniej pod koniec maja rząd przyjmie projekt ustawy o KRUS. Zmiany wymagają bowiem jeszcze konsultacji społecznych — zapowiada Jerzy Hausner.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wicepremier chce dokończyć dzieła