Więcej pustych biur w Warszawie

opublikowano: 05-07-2015, 22:00

Trendy w Warszawie są zupełnie inne niż w większości stolic Europy — przynajmniej na rynku powierzchni biurowych.

Według prognoz firmy Cushman & Wakefield, w najbliższych latach w największych miastach kontynentu będzie ubywało niewykorzystanych powierzchni biurowych, a opłaty za wynajem będą rosły. Tymczasem w Warszawie w tym roku mają spaść o 2 proc., a w kolejnych latach — jeszcze mocniej. Jednocześnie w stolicy podaż nowych biur przekroczy popyt i niewykorzystanych powierzchni będzie przybywać.

— W Warszawie pomimo oddania do użytku znacznej nowej powierzchni wysoka absorpcja spowodowała niewielki spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec marca 2015 r. wyniósł 13,06 proc. Oczekuje się jednak, że w ciągu następnych 12-18 miesięcy podaż utrzyma się na wysokim poziomie, co w średnioterminowej perspektywie spowoduje znaczny przyrost wolnej powierzchni i tym samym utrzymanie się presji na obniżenie czynszów bazowych. Dzięki temu rynek będzie bardziej sprzyjał najemcom — uważa Bolesław Kołodziejczyk, starszy konsultant w dziale wycen i doradztwa Cushman & Wakefield.

W gronie dwudziestu największych miast, których dotyczy prognoza, proporcjonalnie więcej pustostanów będzie tylko w Stambule i Moskwie. Czynsze mają spadać — oprócz Warszawy i tych dwóch stolic — także w Bukareszcie i Brukseli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane