Wiechecki: 80 mln EUR na rozwój żeglugi śródlądowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-06-2006, 13:30
Obserwuj w MójPB:

80 mln euro ma zasilić rozwój żeglugi śródlądowej w latach 2007-2013. Pieniądze mają pochodzić ze środków unijnych - zapowiedział w piątek w Szczecinie Minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki.

80 mln euro ma zasilić rozwój żeglugi śródlądowej w latach 2007-2013. Pieniądze mają pochodzić ze środków unijnych - zapowiedział w piątek w Szczecinie Minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki.

"Środki te w ramach programu operacyjnego +Infrastruktura i środowisko+ mają być przeznaczone głównie na udrożnienie dolnego odcinka Odry i jej ochronę przeciwpowodziową" - dodał minister.

Szef resortu podkreślił, że inwestycje na Odrze, czyli m.in. pogłębianie torów wodnych na podszczecińskim jeziorze Dąbie oraz dolnym odcinku rzeki, będą realizowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, który będzie musiał dofinansować je własnymi pieniędzmi o wartości 15 proc. inwestycji.

Przewiduje się, że na inwestycje na jeziorze będzie przeznaczonych 27,5 mln euro, a na Odrze i jej odnogach 25 mln euro.

"Te dwie inwestycje są priorytetowe. Może z kwoty 80 mln euro uda się wygospodarować środki także na modernizację odcinka Odry od ujścia Warty w dół" - zaznaczył Wiechecki.

Minister wyjaśnił, że kwota 80 mln euro przeznaczona jest na rozwój żeglugi śródlądowej w całej Polsce, lecz jak podkreślił, to właśnie Odra jest głównie wykorzystywana w kraju do transportu rzecznego.

Jego zdaniem inwestycje ruszą już w przyszłym roku. Do 2013 roku prace powinny doprowadzić do tego, by po rzece mogły pływać lekkie, a także ciężkie barki - podkreślił Wiechecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane