Wiecznie żywy podatek Belki

DI
opublikowano: 12-01-2009, 10:26

Żadne warunki nie są dogodne do utrącenia podatku Belki – taki wniosek z dzisiejszej wypowiedzi ministra Grabowskiego wysnuwają przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

W sprawie podatku Belki głos na łamach dzisiejszego wydania „PB” zabrał Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Jego tezy były dosyć zaskakujące.

— W tym roku popyt konsumpcyjny zapewne się zmniejszy. Podatek Belki może się zaś przysłużyć do utrzymania jego poziomu. Jeżeli zostałby zniesiony, wzrosłaby skłonność do oszczędzania, a tym samym spadłaby konsumpcja, co potęgowałoby zagrożenia dla gospodarki w okresie jej spowolnienia. W tym roku nie ma ani możliwości likwidacji podatku Belki, ani jego zawieszenia — konkluduje Maciej Grabowski.

Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wiceprezes Piotr Cieślak jest rozczarowany.

- Jak widać, kolejny raz potwierdza się zasada, że od obietnic PO do rzeczywistych działań często jest zbyt daleka droga. Teraz minister narzeka na koniunkturę i ryzyko spadku konsumpcji. Niedawno koniunktura była znakomita i też uznano, że podatku nie należy znosić.

Tak więc trudno ocenić, co musiałoby się stać, by rząd wywiązał się z obietnic, skoro żadne warunki nie są dogodne do tego typu działań – komentuje Piotr Cieślak.

Jego zdaniem, na kwestię podatków od zysków kapitałowych „należy patrzeć przez znacznie szerszy pryzmat”.

- Dzięki zniesieniu tego podatku w dłuższym terminie w portfelach inwestorów (w przypadku zysków) pozostanie o około 20 proc. więcej kapitału niż obecnie. Do tego pomnożone, zaoszczędzone środki będą zachęcały konsumentów do większych wydatków. W efekcie może to mieć długoterminowy korzystny wpływ na gospodarkę – mówi Piotr Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Podatki / Wiecznie żywy podatek Belki