Czytasz dzięki

Wielka Brytania wygrała przetarg na nabywcę OneWeb

opublikowano: 03-07-2020, 13:41

Konsorcjum indyjskiego Bharti Global oraz rządu Wielkiej Brytanii zaoferowało najwyższą cenę w przetargu na upadłą spółkę OneWeb, która chciała dostarczać Internet z kosmosu.

OneWeb upadło w marcu. Rząd Wielkiej Brytanii liczy na to, że oprócz nadawania z kosmosu szerokopasmowego Internetu spółka będzie mogła także zastąpić unijny system nawigacji satelitarnej Galileo, utracony przez Londyn z powodu brexitu. Wszystko zależy obecnie od decyzji amerykańskiego sądu upadłościowego, którą ma podjąć 10 lipca. Jeśli zaakceptuje ofertę, będzie to oznaczało jedną z większych inwestycji brytyjskiego rządu w ostatnim czasie. Nieoficjalnie mówi się, że wyda on 500 mln USD na 20 proc. udziałów spółki.

OneWeb, który ma centrale w Wielkiej Brytanii i USA, umieścił jak dotąd na orbicie 74 z planowanych 648 satelitów. Eksperci szacują, że aby zbudować pełną sieć potrzebne są inwestycje wielkości ok. 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane