Wielka trójka walczy o KRUS

Mariusz Zielke
05-03-2009, 00:00

Umowa otworzy wrota do dziesiątków milionów z rolniczej kasy. Dlatego wszystkie główne giełdowe spółki ostrzą sobie nań zęby.

W kryzysie może być to kontrakt roku. Asseco, Comarch i Sygnity nie dają za wygraną

Umowa otworzy wrota do dziesiątków milionów z rolniczej kasy. Dlatego wszystkie główne giełdowe spółki ostrzą sobie nań zęby.

W lutym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) otrzymała oferty w finansowanym przez Bank Światowy (BŚ) przetargu na system IT integrujący rozwiązania używane w kasie. O kontrakt walczą: Asseco, Comarch, Sygnity, Unizeto oraz Lumena w duecie z SAP. Oferty sięgają od 35,5 mln do blisko 50 mln zł, przy budżecie 14 mln EUR.

Suma nie powala na kolana, ale kontrakt może okazać się najważniejszą umową tego roku w branży. Powód: KRUS na IT nie chce i nie może oszczędzać, więc wykonawca systemu może liczyć na kolejne zlecenia. Z BŚ rolnicza ubezpieczalnia ma dostać na informatyzację 27 mln EUR. A dodatkowo kasa stara się o fundusze unijne na modernizację i wdrożenie nowych usług.

Faworyci w tyle

Za faworyta przetargu uważano Unizeto, które obecnie ma bardzo silną pozycję w KRUS. Jeśli jednak inne firmy nie poodpadają z przyczyn formalnych, to w lepszej sytuacji jest Comarch, który złożył najtańszą ofertę (35,5 mln zł). Cena nie jest co prawda jedynym kryterium (daje 80 proc. pkt, 20 proc. to ocena techniczna), ale nawet gdyby w ocenie technicznej spółka z Krakowa wypadła słabiej niż inni, to będzie ciężko ją wyprzedzić Unizeto czy Lumenie, która w konsorcjum z SAP zażądała aż 48,8 mln zł.

W środku stawki i niedaleko za Comarchem są oferty Asseco (blisko 40 mln zł) oraz Sygnity (40 mln zł). Sygnity zresztą deklaruje, że jest mocnym graczem w tym przetargu.

— Wkrótce rozstrzygnie się przetarg w KRUS, w którym startujemy — mówił niedawno Piotr Kardach, prezes giełdowej spółki, sugerując, że nie jest bez szans w konkursie.

Matrix do przeróbki

Oferty w przetargu miały zostać złożone na początku stycznia, ale termin przesunięto. Dzięki temu mogło wystartować w konkursie więcej firm, które wcześniej narzekały, że nie zdążą przygotować propozycji. Zainteresowanych i tak było dużo więcej.

— O udostępnienie dokumentacji wystąpiły 24 firmy, co może przełożyć się na dwucyfrową liczbę ofert — informował w grudniu Mariusz Ulicki, dyrektor IT w KRUS.

Obecny system kasy to kilkanaście aplikacji oraz ponad 500 rozproszonych baz danych kilku różnych producentów przetwarzających dane w ponad 290 różnych lokalizacjach. Większość analityków i przedstawicieli firm twierdzi, że systemy są przestarzałe i wymagają wymiany lub modernizacji. Jeden z poprzednich prezesów KRUS nazwał informatykę kasy "prawdziwym Matriksem".

MILIONY NA ROLNICZE IT

35,5

mln zł

Taka jest wartość najtańszej oferty w przetargu na system IT dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego...

48,8

mln zł

...taka jest wartość oferty najdroższej...

14

mln EUR

..taki budżet projektu w rolniczej kasie...

27

mln EUR

..a tyle w sumie pożyczy jej Bank Światowy na informatyzację.

Mariusz

Zielke

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wielka trójka walczy o KRUS