Wielofunkcyjność rozlewa się na przedmieścia

opublikowano: 12-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Obiekty typu mixed-use dominują w miastach, ale deweloperzy powoli zaczynają zmieniać ten krajobraz.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie szykują się zmiany na rynku obiektów mixused
  • gdzie w najbliższych latach powstanie najwięcej takich nieruchomości
  • jak władze miast wpierają inwestycje na tym rynku

Obecnie w Polsce działa 18 kompleksów o funkcjach mieszanych, a w budowie i planach jest ich ponad dwa razy tyle. Najwięcej, bo siedem obiektów typu mixed-use znajduje się w Warszawie. Według szacunków Colliersa, liczba ta może w najbliższych latach wzrosnąć nawet do 20.

Wśród stolic regionów prym wiedzie Trójmiasto, które docelowo będzie się mogło pochwalić 11 obiektami o funkcjach mieszanych.

Z centrum na przedmieścia

Choć 63 proc. nieruchomości typu mixed-use działa na terenach miejskich, a 25 proc. - śródmiejskich, analitycy przewidują, że trend ten zacznie się zmieniać.

- Po fazie powstawania dużych, lifestylowych kompleksów w centrach miast, inwestorzy skierują uwagę w stronę projektów bardziej lokalnych. Widać to na przykładzie aglomeracji warszawskiej, w której budowane bądź planowane są głównie kompleksy poza ścisłym centrum miasta, jak Wilanów Park czy Bohema i Drucianka Campus na Pradze Północ. Obiekty mixed-use powstają także na terenach podmiejskich, czego przykładem jest New City Gate w Piasecznie – wymienia Agnieszka Winkler, dyrektor w Colliersie.

Z raportu tej firmy wynika, że zmieniać się będzie także struktura kompleksów wielofunkcyjnych. Obecnie w 50 proc. z nich dominują biura. Mieszkania przeważają w 44 proc. takich nieruchomości, a hotele - w 6 proc.

Analitycy spodziewają się jednak, że w najbliższych latach w obiektach mieszanych będą coraz liczniej powstawały także mieszkania na najem instytucjonalny, a więc tzw. PRS-y.

Wszystko w kwadrans
Wszystko w kwadrans
Obiekty typu mixed-use wpisują się w zyskującą na popularności koncepcję urbanistyczną 15-minutowego miasta.

Nowe życie starych murów

Jak podaje Colliers, aż 70 proc. kompleksów mixed-use powstaje w wyniku rewitalizacji starych murów. Projekty modernizacyjne deweloperów coraz bardziej ochoczo wspierają włodarze miast.

- Prowadzimy taką politykę przestrzenną, by obszary kiedyś przemysłowe, a dziś zdegradowane, przekształcać w atrakcyjną część miasta. Chcemy mieszać różne obiekty i funkcje: mieszkania, miejsca pracy, szkoły, przedszkola, tereny zieleni, rekreacji i wypoczynku. Wypracowaliśmy koncepcje zagospodarowania typu mixed-use m.in. dla obszaru dawnej fabryki domów Stare Świdry, Fabryki Samochodów Osobowych Żerań czy Nowej Pragi w rejonie dawnych zakładów przy ulicy Szwedzkiej. Współpracujemy z inwestorami w ramach „lex developer”, czyli ustawy o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych – tak by uzupełnić program w przestrzeniach dotąd monofunkcyjnych np. w warszawskim zagłębiu biurowym przy Wołoskiej. Staramy się wprowadzać mixed-use przy nowych planach miejscowych – obecnie pracujemy np. nad projektem przy ulicy Towarowej – zapewnia Marlena Happach, dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta St. Warszawy.

18

tyle obiektów wielofunkcyjnych jest obecnie w Polsce

88proc.

tyle z nich działa na obszarach miejskich i śródmiejskich

20

tyle kompleksów mixed-use może docelowo działać w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane