Obiekty typu mixed-use dominują w miastach, ale deweloperzy powoli zaczynają zmieniać ten krajobraz.
Obecnie w Polsce działa 18 kompleksów o funkcjach mieszanych, a w budowie i planach jest ich ponad dwa razy tyle. Najwięcej, bo siedem obiektów typu mixed-use znajduje się w Warszawie. Według szacunków Colliersa, liczba ta może w najbliższych latach wzrosnąć nawet do 20.
Wśród stolic regionów prym wiedzie Trójmiasto, które docelowo będzie się mogło pochwalić 11 obiektami o funkcjach mieszanych.
Z centrum na przedmieścia
Choć 63 proc. nieruchomości typu mixed-use działa na terenach miejskich, a 25 proc. - śródmiejskich, analitycy przewidują, że trend ten zacznie się zmieniać.
- Po fazie powstawania dużych, lifestylowych kompleksów w centrach miast, inwestorzy skierują uwagę w stronę projektów bardziej lokalnych. Widać to na przykładzie aglomeracji warszawskiej, w której budowane bądź planowane są głównie kompleksy poza ścisłym centrum miasta, jak Wilanów Park czy Bohema i Drucianka Campus na Pradze Północ. Obiekty mixed-use powstają także na terenach podmiejskich, czego przykładem jest New City Gate w Piasecznie – wymienia Agnieszka Winkler, dyrektor w Colliersie.
Z raportu tej firmy wynika, że zmieniać się będzie także struktura kompleksów wielofunkcyjnych. Obecnie w 50 proc. z nich dominują biura. Mieszkania przeważają w 44 proc. takich nieruchomości, a hotele - w 6 proc.
Analitycy spodziewają się jednak, że w najbliższych latach w obiektach mieszanych będą coraz liczniej powstawały także mieszkania na najem instytucjonalny, a więc tzw. PRS-y.

Nowe życie starych murów
Jak podaje Colliers, aż 70 proc. kompleksów mixed-use powstaje w wyniku rewitalizacji starych murów. Projekty modernizacyjne deweloperów coraz bardziej ochoczo wspierają włodarze miast.
- Prowadzimy taką politykę przestrzenną, by obszary kiedyś przemysłowe, a dziś zdegradowane, przekształcać w atrakcyjną część miasta. Chcemy mieszać różne obiekty i funkcje: mieszkania, miejsca pracy, szkoły, przedszkola, tereny zieleni, rekreacji i wypoczynku. Wypracowaliśmy koncepcje zagospodarowania typu mixed-use m.in. dla obszaru dawnej fabryki domów Stare Świdry, Fabryki Samochodów Osobowych Żerań czy Nowej Pragi w rejonie dawnych zakładów przy ulicy Szwedzkiej. Współpracujemy z inwestorami w ramach „lex developer”, czyli ustawy o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych – tak by uzupełnić program w przestrzeniach dotąd monofunkcyjnych np. w warszawskim zagłębiu biurowym przy Wołoskiej. Staramy się wprowadzać mixed-use przy nowych planach miejscowych – obecnie pracujemy np. nad projektem przy ulicy Towarowej – zapewnia Marlena Happach, dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta St. Warszawy.
tyle obiektów wielofunkcyjnych jest obecnie w Polsce
tyle z nich działa na obszarach miejskich i śródmiejskich
tyle kompleksów mixed-use może docelowo działać w Warszawie