WIG20 blisko szczytu, Polrest w ogonie notowań

GRA
opublikowano: 16-11-2009, 11:48

Warszawski parkiet dobrze zaczyna tydzień. WIG20 zyskuje 2,6 proc. i balansuje w pobliżu rocznego szczytu. mWIG40 rośnie o  1 proc.

Indeks WIG20 porusza się w okolicach poziomu 2414 punktów, czyli tegorocznego szczytu (na zamknięciu). W górę ciągnie go Bioton i Asseco Poland, które zyskują po ponad 4 proc. Żadna z wielkich spółek nie tanieje, a na „0” jest jedynie CEZ.

Sesję zdominował tradycyjny wysyp raportów kwartalnych (dziś jest ostatni według przepisów dzień na publikację wyników). Wyniki przekładają się na notowania spółek.

W czołówce sesji jest mrożonkowe Jago, którego wyniki wzrosły skokowo w porównaniu z zeszłym rokiem, i to zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i narastającym. Kurs rośnie o prawie 12 proc., a inwestorzy zdają się nie pamiętać, że za wzrostem wyników stoją przede wszystkim dokonane akwizycje. Jago przejęło cztery firmy, co przełożyło się na wzrost obrotów i zysków.

W czołówce sesji jest również Comarch, który ogłosił wyniki w piątek wieczorem. Wypadły lepiej od oczekiwań – zysk netto był aż o 800 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków. To podbija dzisiejszy kurs – rośnie o 11 proc.

Dobrze zachowuje się m.in. grupa Boryszewa (+8 proc.), w której skład wchodzi Impexmetal (+5,6 proc.) i Hutmen (+3,2 proc.). Chemiczno-metalurgiczna grupa ogłosiła, że czuje ożywienie na rynkach zbytu, co zaczyna być widoczne w wynikach. Na symptomy odbicia wskazał w swoim raporcie również Orzeł Biały (+3,2 proc.), zajmujący się recyklingiem akumulatorów.

Pewne ożywienie odczuwa również Sonel, świdnicki producent mierników. Mimo to jego wyniki wypadły bardzo słabo i zdecydowanie poniżej oczekiwań analityków. Kurs nie broni się jednak przed spadkiem i traci grubo ponad 1 proc.

Na niewielkim plusie jest NG2, zarządzające siecią sklepów obuwniczych. Pokazało wyniki słabe, choć zgodne z oczekiwaniami (zyski stopniały o ponad połowę). Kurs zyskuje 0,9 proc.

Świetnie zachowują się notowania NFI Octavy – rosną o 9,3 proc. Rynek rozgrzała informacja, którą w ostatnich czasach trudno uznać za oryginalną. Spółka ogłosiła w piątek, że zamierza przeprowadzić buy back o wartości 35 mln zł.

Tanieje Techmex (-4,4 proc.), dystrybutor sprzętu komputerowego, o którym pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Gazeta przypomina, że w tym tygodniu zarząd spółki ma odbyć serię spotkań z wierzycielami w celu przedstawienia im propozycji układowych (chodzi głównie o redukcję zadłużenia i rozłożenie spłaty na 5 lat). A na czwartek zaplanowana jest rozprawa, na której powinna zapaść decyzja o upadłości. Wierzyciele są za upadłością likwidacyjną, a zarząd – układową.

Rośnie Atlantis, o którym pisze „Puls Biznesu”. Dziennik przypomina, że jeszcze w tym roku ruszy duży konkursy na zdobycie dofinansowania budowy zakładów produkujących wiatraki (chodzi o 27,4 mln euro). Konkursem zainteresowany jest Atlantis Energy, czyli spółka zależna giełdowego Atlantisu. Inwestorom podobają się te zapowiedzi, a kurs zyskuje ponad 1 proc.

Wśród najsłabiej zachowujących się spółek jest Polrest. Spółka zarządzająca siecią restauracji przyznała w raporcie kwartalnym, że jej sytuacja jest skrajnie trudna. Jeśli nie porozumie się z bankami, może jej grozić bankructwo. Nic dziwnego, że kurs spada o ponad 6 proc.


 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane