WIG20 blisko szczytu, Polrest w ogonie notowań

GRA
opublikowano: 16-11-2009, 11:48

Warszawski parkiet dobrze zaczyna tydzień. WIG20 zyskuje 2,6 proc. i balansuje w pobliżu rocznego szczytu. mWIG40 rośnie o  1 proc.

Indeks WIG20 porusza się w okolicach poziomu 2414 punktów, czyli tegorocznego szczytu (na zamknięciu). W górę ciągnie go Bioton i Asseco Poland, które zyskują po ponad 4 proc. Żadna z wielkich spółek nie tanieje, a na „0” jest jedynie CEZ.

Sesję zdominował tradycyjny wysyp raportów kwartalnych (dziś jest ostatni według przepisów dzień na publikację wyników). Wyniki przekładają się na notowania spółek.

W czołówce sesji jest mrożonkowe Jago, którego wyniki wzrosły skokowo w porównaniu z zeszłym rokiem, i to zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i narastającym. Kurs rośnie o prawie 12 proc., a inwestorzy zdają się nie pamiętać, że za wzrostem wyników stoją przede wszystkim dokonane akwizycje. Jago przejęło cztery firmy, co przełożyło się na wzrost obrotów i zysków.

W czołówce sesji jest również Comarch, który ogłosił wyniki w piątek wieczorem. Wypadły lepiej od oczekiwań – zysk netto był aż o 800 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków. To podbija dzisiejszy kurs – rośnie o 11 proc.

Dobrze zachowuje się m.in. grupa Boryszewa (+8 proc.), w której skład wchodzi Impexmetal (+5,6 proc.) i Hutmen (+3,2 proc.). Chemiczno-metalurgiczna grupa ogłosiła, że czuje ożywienie na rynkach zbytu, co zaczyna być widoczne w wynikach. Na symptomy odbicia wskazał w swoim raporcie również Orzeł Biały (+3,2 proc.), zajmujący się recyklingiem akumulatorów.

Pewne ożywienie odczuwa również Sonel, świdnicki producent mierników. Mimo to jego wyniki wypadły bardzo słabo i zdecydowanie poniżej oczekiwań analityków. Kurs nie broni się jednak przed spadkiem i traci grubo ponad 1 proc.

Na niewielkim plusie jest NG2, zarządzające siecią sklepów obuwniczych. Pokazało wyniki słabe, choć zgodne z oczekiwaniami (zyski stopniały o ponad połowę). Kurs zyskuje 0,9 proc.

Świetnie zachowują się notowania NFI Octavy – rosną o 9,3 proc. Rynek rozgrzała informacja, którą w ostatnich czasach trudno uznać za oryginalną. Spółka ogłosiła w piątek, że zamierza przeprowadzić buy back o wartości 35 mln zł.

Tanieje Techmex (-4,4 proc.), dystrybutor sprzętu komputerowego, o którym pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Gazeta przypomina, że w tym tygodniu zarząd spółki ma odbyć serię spotkań z wierzycielami w celu przedstawienia im propozycji układowych (chodzi głównie o redukcję zadłużenia i rozłożenie spłaty na 5 lat). A na czwartek zaplanowana jest rozprawa, na której powinna zapaść decyzja o upadłości. Wierzyciele są za upadłością likwidacyjną, a zarząd – układową.

Rośnie Atlantis, o którym pisze „Puls Biznesu”. Dziennik przypomina, że jeszcze w tym roku ruszy duży konkursy na zdobycie dofinansowania budowy zakładów produkujących wiatraki (chodzi o 27,4 mln euro). Konkursem zainteresowany jest Atlantis Energy, czyli spółka zależna giełdowego Atlantisu. Inwestorom podobają się te zapowiedzi, a kurs zyskuje ponad 1 proc.

Wśród najsłabiej zachowujących się spółek jest Polrest. Spółka zarządzająca siecią restauracji przyznała w raporcie kwartalnym, że jej sytuacja jest skrajnie trudna. Jeśli nie porozumie się z bankami, może jej grozić bankructwo. Nic dziwnego, że kurs spada o ponad 6 proc.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane