WIG20 złamał barierę 1400 pkt

opublikowano: 29-09-2022, 14:25
aktualizacja: 29-09-2022, 17:05
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Indeks największych spółek po danych z Niemiec i USA osunął się w poniżej bariery 1400 pkt.

Katastrofa, która stała się udziałem złotego to nie jedyne złe wieści dla polskich inwestorów. WIG20 długo bronił się przed spadkiem poniżej 1400 pkt, ale ostatecznie poległ i na zamknięciu spadł o około 3,85 proc. do 1380 pkt. O ponad 10 proc. potaniały akcje Allegro (spółka obniżyła prognozę wzrostu w tym roku, bo obawia się, że wysoka inflacje każe konsumentom ograniczyć wydatki), o 6,7 proc. CD Projektu, o 6,6 proc. PZU. Nad kreską utrzymywały się tylko KGHM i Asseco Poland.

Impulsem do kolejnej fali wyprzedaży na rynkach akcji stały się dane o inflacji w Niemczech we wrześniu - wyniosła ona 10 proc. wobec 7,9 proc. w sierpniu i oczekiwanych przez analityków 9,5 proc. W największym stopniu do takiego odczytu wskaźnika przyczynił się wzrost cen energii i żywności.

Na dane negatywnie zareagował DAX, za którym zwykle podążą indeks rodzimych blue chipów. Pod kreską znalazły się też notowania akcji w USA - po godzinie sesji S&P500 spadał o 2,6 proc., a Nasdaq o 3,4 proc. Jeden z najważniejszych wskaźników inflacyjnych dla władz monetarnych USA - PCE Core - nieoczekiwanie wzrósł w porównaniu z poprzednim kwartałem o 5,6 proc. Rynek spodziewał się natomiast wyhamowania tendencji do 4,4 proc. z 5,2 proc. poprzednio.

Dane makro wpłynęły nie tylko na rynek akcji, ale nieco zmieniły układ sił na rynku walutowym - kurs EUR/USD wrócił do punktu wyjścia (0,9731) po tym, jak o godz. 10 zaliczył dołek na poziomie 0,9637. Powód? Wyższa inflacja w największej gospodarce strefy euro zwiększa presję na Europejski Bank Centralny w kwestii podwyżek stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane