WIG20 efektownie rozpoczął tydzień

Kamil Zatoński
27-01-2009, 00:00

Początek sesji nie zapowiadał wiekszych wzrostów. WIG20 wystartował tuż ponad 1580 pkt., czyli z poziomu, z którego w piątek wykonano kolejny cudowny skok na fixingu. Kupujący dość szybko zabrali się jednak do odrabiania strat, dzięki czemu indeks oddalił się od dołka z listopada (1547 pkt.). Na razie wsparcie to okazuje się bardzo mocne, choć sposób, w jaki jest utrzymywane, do przekonujących nie należy. Wzrosty kreuje się trzema walorami (KGHM, Pekao, PKO BP) i dochodzi do niech zazwyczaj w ostatniej fazie sesji.

Wczoraj finisz też był emocjonujący, choć większość pracy popyt wykonał już wcześniej. Wzrost indeksu blue chipów o 3,3 proc. (największy dzienny od trzech tygodni) zaakcentowano jednak na samym fixingu, kiedy wartość wskaźnika osiągnęła sesyjne dzienne maksimum (1664,39 pkt). Obroty były jednak umiarkowane i dla spółek WIG20 nie przekroczyły w sumie 700 mln zł.

Nastroje po sesji są pozytywne, tym bardziej że solidne wzrosty zanotowały też indeksy europejskie, a po około 2 proc. po otwarciu rosły wskaźniki w Nowym Jorku. W Warszawie handel zdominował duży skok kursu KGHM. Rynek huczy od spekulacji, jaka jest wielkość zysku zakładanego przez zarząd spółki na ten rok. W ubiegły czwartek pojawiła się kwota mniejsza od 100 mln zł, co zepchnęło notowania miedziowego koncernu o 10 proc. w dół. W sobotę — wciąż nieoficjalnie — mówiono już raczej o sumie między 0,5 a 1 mld zł, co już bardziej odpowiada oczekiwaniom analityków. Inna sprawa, czy warto aż tak bardzo emocjonować się prognozą zarządu, mając przed sobą perspektywę 11 miesięcy. W tym czasie z kursem miedzi i walut może się wydarzyć dosłownie wszystko. Doświadczenie pokazuje zresztą, że założenia, przyjmowane przez zarząd KGHM, zazwyczaj się nie sprawdzały.

Wśród mniejszych spółek skalą wzrostów (przy małych obrotach) wyróżnił się przede wszystkim Spray, nad którym kontrolę wkrótce przejmie Vectra, jeden z największych graczy na rynku operatorów kablowych. Mocno zdrożały też papiery Remaku, który wreszcie zaczyna korzystać z inwestycji w energetyce. Dobrą passę kontynuuje JW Construction. Papiery warszawskiej firmy podrożały wczoraj o 23 proc., a od początku roku — już o 69 proc. To była zresztą udana sesja dla posiadaczy akcji większości mocno przecenionych ostatnio deweloperów. Efektowne wzrosty zanotowały także m.in. Dom Development, LC Corp., Polnord i Gant.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 efektownie rozpoczął tydzień